38. EX-TEMPORE - Podoba Ljubljane

V Zgodovinskem atriju Mestne hiše bo od 18. decembra 2018 do 10. januarja 2019 na ogled likovna razstava 38. EX-TEMPORE - Podoba Ljubljane.

Ker je leto 2018 razglašeno za Evropsko leto kulturne dediščine, je tudi letošnji že 38. Ex Tempore PODOBA LJUBLJANE tematsko v znamenju Ljubljanske kulturne dediščine.
V delih je izpostavljena kulturna dediščina arhitekta Jožeta Plečnika, kot na primer kljuka s konjem na vratih glavnega vhoda v Narodno in univerzitetno knjižnico, Mojzes Lojzeta Dolinarja na stranskem vhodu, knjige in sama stavba knjižnice, Tromostovje, nabrežje Ljubljanice, Zapornica na Ljubljanici, zapuščeni Centralni stadion Bežigrad in Tržnica, večkrat so upodobljene prepoznavne podobe mesta kot sta grb mesta Ljubljane in Ljubljanski zmaj, prepoznamo lahko še Križevniško cerkev s samostanom in dvoriščem, literarne like iz Prešernove pesnitve Povodni mož, njegovo muzo, Primičevo Julijo, Cukrarno, ki je zaznamovala življenja mladih slovenskih literatov, prepoznavne mestne ulice in trge kot na primer Mestni trg pred Mestno hišo, Kongresni trg in Gornji trg, arhitekturna pročelja prepoznavnih baročnih, neoklasicističnih in secesijskih stavb, detajl z vhoda v stolnico, spomenike nekaterih pomembnih ustvarjalcev, Ljubljanski grad, kip Emonca, znane ljudi, ki so živeli in delovali v Ljubljani kot so Primož Trubar, Valentin Vodnik, France Prešeren in Ivan Cankar. Nekateri avtorji pa so iz posameznih prepoznavnih elementov napravili simbolično podobo Ljubljane, ki v sebi združuje ne samo prepoznavne elemente mestne kulturne dediščine ampak tudi simbolični pomen, ki ga ima mesto v današnjem času ter trdne vloge osrednjega Slovenskega mesta, katero mu daje dandanašnji človek.
Avtorji nam v tehnikah kot so akvarel, akril, pastel, oglje, svinčnik, voščenka, sitotisk in v mešani tehniki predstavljajo znane motive Ljubljane in njenih ljudi, ki so upodobljeni tudi v različnih slikarskih stilih. Tako so nekateri motivi napravljeni v popolnoma realističnem stilu ali v duhu Barbizonske šole, zopet drugi v postimpresionističnem, pa simbolističnem, nadrealističnem, ekspresionističnem in secesijskem stilu, celo v kubistično -futurističnem ter barvnem in abstraktnem ekspresionističnem stilu.
Razstava Podoba Ljubljane ja tako kot Ljubljana sama: raznovrstna, pestra ter polna lepega, zanimivega in navdušujočega.