Čebela v Ljubljani

V Desnem atriju Mestne hiše bo od 16. maja do 6. junija 2018 na ogled tematska razstava Čebela v Ljubljani skozi fotografije Luke Dakskoblerja.

Na pobudo Republike Slovenije so decembra 2017 leta v Združenih narodih, 20. maj razglasili za Svetovni dan čebel.

V Mestni občini Ljubljana, Čebelam najbolj prijazni občini leta 2017, obeležujemo prvi Svetovni dan čebel s fotografsko razstavo in številnimi spremljajočimi aktivnostmi.

Na območju Ljubljane deluje 350 čebelarjev, ki gospodarijo z več kot 4. 500 čebeljimi družinami. Večina čebelari na podeželju, ki predstavlja kar dve tretjini vsega območja Mestne občine Ljubljana. Vedno več je tistih, ki se odločajo za čebelarjenje znotraj avtocestnega obroča. Tu tako v zadnjem času sledimo razvoju tako imenovanega urbanega čebelarjenja. Ta temelji na gibanju za ozelenitev mestnih naselij, trendu zdravega načina življenja, želji po samopreskrbi in celostnem stiku z okoljem ter dvigu družbene ozaveščenosti o pomembnosti čebel za ohranjanje ekosistema in naše preživetje. V Ljubljani je eden od pionirjev urbanega čebelarjenja Franc Petrovčič, ki že sedmo leto uspešno čebelari na terasi Cankarjevega doma in v BTC City Ljubljana. Gostoljubje čebelam daje vedno več različnih institucij od Centra kulture Španski borci v Mostah do Hotela Park.

Mestna občina Ljubljana je prizadevanja vseh na področju čebelarjenja združila v Čebelji poti. Ta danes povezuje 34 partnerjev. Gre za gibanje enako mislečih, ki svoje zgodbe snujejo bodisi s poudarkom na biodiverziteti (projekt Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto družbe BTC, avtohtone medovite rastline v Botaničnem vrtu Univerze v Ljubljani), na snovanju novih čebeljih domovanj, primernih za urbani prostor (Fakulteta za arhitekturo UL, študenti Seminarja Dešman) ali pa na različnih turističnih in izobraževalnih vsebinah.

»Ljubljanske urbane čebelarje sem za revijo National Geographic Slovenija in National Geographic Junior spremljal od aprila do novembra 2017. Presenetil me je obseg zgodbe oz. vsega, kar je povezano z urbanim čebelarstvom v Ljubljani. Poglavja zgodbe, kot jih jaz imenujem, so se kar vrstila in na koncu je nastalo krepko čez 10 tisoč fotografij. Tudi zato, ker je fotografiranje zahtevalo kar nekaj iznajdljivosti in eksperimentiranja. Predvsem pa sem bil kot nekdo, ki je pred tem čebelnjak videl le od daleč, zelo presenečen nad količino dela čebelarjev", Luka Dakskobler, fotograf.

Bolj kot bomo poznali čebele, lažje bo naše sobivanje!