Miran Kreš: GT 613

V Galeriji Kresija bo od 8. do 29. junija 2018 na ogled likovna razstava Mirana Kreša GT 613.

Razstava GT 613 predstavlja novo serijo slik avtorja Mirana Kreša, pri ustvarjanju katere je pozornost namenjal eksperimentiranju s svežimi, za slikarstvo neobičajnimi pristopi. V svojih delih avtor zmeraj posega po osnovnih likovnih prvinah, s katerimi oblikuje prostor in oblike na slikarski podlagi, a z vpeljavo interdisciplinarnih znanj in praks razširja meje sodobnega slikarstva. T. i. anagliptične slike ali anaglifi tvorijo razstavo na videz mirujočih linij, likov in teles, ki jih umetnik naslika v pravilnih razmerjih komplementarnih barv ali jih v njih obdaja ter s tem ustvari pogoje, da s pogledom skozi 3D očala slike oživijo in oblike na njih stopijo iz slikarskega ozadja ali vanj rahlo potonejo. Ob nadetju in snetju anaglifnih očal se umetnik poigrava z gledalkino/gledalčevo vidno zaznavo in jo/ga izzove k vstopu v analogen virtualen prostor, kjer pogled usmerja na enostavne oblike nebesnih teles, od katerih se odbija zvezdna svetloba, in abstraktne medprostore, ki nastajajo med upodobitvami namišljenih orbitalnih poti.

Tematsko vodilo slikarske serije na razstavi GT 613 je odkrivanje planetarnih sistemov in Zemlji podobnih planetov v vesolju. Od začetkov človekovega bivanja odkrivamo in raziskujemo nove terestične prostore, vzpostavljamo in ustvarjamo takšne, ki so ugodni za bivanje, ter v 21. stoletju vse pogosteje iščemo nove izven-zemeljske kraje, optimalne za biološko življenje. Vsevrstnim ekspedicijam in želji po odkrivanju novega ni videti konca, saj nova področja – fizična in tematska – izzovejo navdihujočo radovednost posameznika in družbe, s katero vedno znova zaganjamo možnosti razpiranja neznanih svetov.

Likovni pogled na aktualna odkritja konstelacij v vesolju nam ponujajo razstavljena slikarska dela; s preobrazbo likovnih prvin in podob v tri-dimenzionalno zaznavne konstrukcije krožnic, krogov in abstraktnih medprostorov, avtor simulira ponekod nebesna telesa, drugje tudi gibanje in levitacijo teles v vesolju. Slednje upodablja v nekaterih okroglih slikah na leseni podlagi BT 1, BT 2, BT 3, BT 4, BS1 in ST 2: upodobitve gibanja teles okoli lastne osi in orbit kroženja okoli drugih teles v likovnih kompozicijah zarisujejo abstraktne medprostore, ki jih je avtor raziskoval že v preteklih serijah del.

Breztežnost vesolja omogoča kroženje in levitacijo ogromnih planetarnih mas, ki ju umetnik spretno upodablja z anaglifičnim slikarstvom. V seriji sedmih platen je upodobil sedem posameznih krogel GTO 1, GTJ 2, GTY 3, GTB 4, GTV 5, GTS 6 in GTG 7, ki se v številu neposredno navezujejo na število do sedaj odkritih planetov, ki krožijo okoli pritlikave zvezde v planetarnem sistemu TRAPPIST-1. Planetarnih sistemov – tudi z več kot sedem planeti – je do sedaj odkritih že več, vendar dokončne in zanesljive prognoze o možnostih razvoja biotskega ekosistema na oddaljenih planetih zaenkrat niso možne. Lahko si le domišljamo, na katerih izmed do sedaj več kot 50 izbranih planetih, potencialnih za obstoj bioloških sistemov, se ti že razvijajo ali so razviti. Sorodno distanco in prostor za sanjarjenje o življenju v vesolju dopušča tudi Miran Kreš v slikarskih delih – oddaljena telesa približa gledalkinemu/gledalčevemu očesu, a s popolnim izpuščanjem detajlov v njih pusti občutek nepoznanih tujih prostorov.

Tekst: Anja Zver

Miran Kreš (1973) je leta 1998 je diplomiral pri profesorju Zdenku Huzjanu z diplomsko temo iz abstraktnega slikarstva. Že med študijem in po diplomi se je predstavil javnosti s skupinskimi in samostojnimi slikarskimi razstavami. Nekaj let je živel in delal v Amsterdamu na Nizozemskem, kjer je samostojno in skupaj z nizozemskimi, angleškimi in francoskimi umetniki uresničil več odmevnih slikarskih in multimedijskih projektov. Po vrnitvi v Slovenijo, ustvarja in razstavlja kot samozaposlen v kulturi.

Krešev medij so slike, grafike in instalacije; rdeča nit njegovih del pa so barva, svetloba in prostor oziroma psihološki učinek, ki ga imajo na opazovalca. Raziskuje likovne forme, katerih barve in oblike so vse bolj minimalistične, vendar intenzivne v svoji pojavnosti.

Med pomembnejšimi mejniki v njegovi umetniški karieri so projekt “GAD” na Youth Biennialu v Bukarešti l. 2005, posebno priznanje za grafiko na “II. International Printmaking Exhibition” v Istanbulu l. 2006, razstava v “Californian Institute of Integral Studies Gallery” v San Franciscu v Kaliforniji l. 2008, “Project Berlin” v Factory-Art Gallery v Berlinu in v galeriji MOP v Sydney-ju v Avstraliji l. 2012, razstava Iluminacije v Mednarodnem grafičnem likovnem centeru v Ljubljani l. 2013 in l. 2016 Preliminary Design of an Experimental Art-Circling Spaceship, v Kunstahaus Essen v Nemčiji.

Njegova dela se nahajajo v javnih in zasebnih zbirkah. Živi in deluje v Ljubljani.

Spremljevalni dogodki:

Poletna muzejska noč: 16. junij 2018 ob 20. uri - vodstvo po razstavi »GT 613« z umetnikom Miranom Krešom, ki bo predstavil tehniko »anagliptičnega slikanja« in slike s pomočjo očal z barvnimi filtri.