SPIRITUS POETICUS /asemblaž, kolaž, scenografija/ 1969 – 2017

V Galeriji Kresija bo od 18. aprila do 11. maja 2018 na ogled pregledna razstava Staneta Jagodiča SPIRITUS POETICUS /asemblaž, kolaž, scenografija/ 1969 – 2017.

Stane Jagodič deluje kot samostojni ustvarjalec na področjih: slikarstvo, grafika, risba- karikatura, spraygram, x-ray art, kolaž, fotomontaža, reliefni kolaž, asemblaž, performans in kot publicist. Ne zanima ga zgolj zunanja podoba figure ampak tudi notranja. Že v začetku sedemdesetih se je začel ukvarjati z rentgenskimi kolaži, katerim je dal naziv x-ray art, in vzporedno tudi z abstraktnim slikarstvom, kinetičnimi rešitvami (igra svetlobe in sence), pa tudi sistematično prodirati v notranjost strojnih, računalniških aparatov (digitalni konstruktivizem, razgibane strukture mehanizmov). Vse od leta 1965 daje velik poudarek angažirani umetnosti, občečloveški problematiki, skozi satirično poetično obarvano simboliko. Priredil je preko 50 samostojnih razstav in sodeloval na preko 200-tih skupinskih razstavah. Za različne zvrsti ustvarjanja je prejel 45 nagrad in 9 priznanj za uspešno delovanje pri različnih kulturnih projektih. Leta 1989 je izšla njegova monografija in leta 2006 knjiga spominov z naslovom 'Orbis Artis’ - Nemirno in Kreativno (1943-2004). Njegova motivika je bila objavljena, analizirana in ocenjena v številnih časopisih, revijah, antologijah in na digitalnih straneh širom sveta, od New Yorka preko Pariza, Istanbula do Tokya.

"Stane Jagodič je risar, slikar in mojstritelj ambientalnih postavitev ter raznolikih netradicionalnih t. i. novih medijev, ki so se danes široko uveljavili; a ostaja v primerjavi z vsemi največkrat le navideznimi povezavami znanosti in umetnosti, še posebno pa v nasprotju z banalnostmi, s katerimi je današnji kulturni svet dobesedno zasmeten, v osnovi še vedno izrazito estetski, zato lahko sam oblikuje svoje postavitve tudi iz odpadnih elementov. Jagodičevo v marsičem pionirsko delo je v osnovi usmerjeno v vznemirjanje ali vsaj animiranje človeškega duha. V svojo domiselnost suvereno vključuje likovni ritem, svetlobo, s katero izvablja tudi magične učinke, različne kontraste in fotomontažo, in vse to na različne načine in v različnih tudi izvirno poimenovanih tehnikah lucidno kombinira, tako v monumentalnih kot intimnejših formatih, kot bi svojega iščočega človeka postavljal pred zrcala našega pogosto razosebljajočega in vse bolj tehniziranega časa", prof. dr. Milček Komelj.

"Kot sociolog občudujem in istočasno zavidam bogatemu izraznemu repertoarju, s katerim Stane Jagodič s sliko, karikaturo in s satiričnimi plastiko, fotomontažo, grafiko in risbo, prizadeto in kritično izpostavlja (post)modernega človeka in današnje družbe v kompleksnem, kontingentnem in fluidnem času, v katerem smo se znašli ne po svoji volji, vendar temu navkljub namesto pasivne vdanosti fatalizmu razpolagamo s svobodno voljo, ki omogoča, da se mu, tako kot si je ta »križ« nadel naš konkretni umetnik, upremo. Pri tem ni treba dvomiti o moči njegovega »orožja«, ki ga pri tem uporablja, če vemo, da je med primati, med katere se uvršča človek, dobra tretjina naših možganov namenjena vid(enj)u", prof. ddr. Rudi Rizman.