NEXT OF SKIN

Na razstavi bo predstavljen izbor del Žive Božičnik Rebec, Andreja Škufce in tandema Kladnik&Neon, katerih prakse balansirajo na preseku korporativne in digitalne estetike, produktnega oblikovanja ter wellness industrije.

Razmere so izhodišče: če pozicija izvzetosti ni možna, koncepti in oblike lahko vznikajo le sredi tokov kapitala in tehnologije. Gesto razkrivanja in (cinično) distanco pa zamenja izrabljanje terenu lastnih paradoksov.

"…V vsakem primeru: čudežna so pota apropriacije oziroma nekakšne sodomije, kot jo je poimenoval Deleuze. In blagor tistim, ki še zmorejo ločevati med détournementom in rekuperacijo. Če je revizionizem nekakšna podkategorija apropriiranja, je to morda pojem, okoli katerega se vrti razstava Next of Skin. Revizionizem tistega, kar šele prihaja.(…) Nova koža. Fabricirana koža. Fejk koža. Koža, ki se zaganja v nova in nova ravnotežja. Lateks koža Žive Božičnik Rebec lovi balans na kromiranem stojalu. (…) Ulay je nekje posvaril, da voda premore spomin. Tako grozijo budisti. Na grožnjo kaže odgovoriti, da spomin premore tudi žimnica Dormeo. Morda nas je o tem, da se vladnost fura kot biznis, v tranzicijskem obdobju prvi podučil Top Shop oziroma Studio Moderna. Kladnik & Neon za potrebe fitnes galerije apropriirata osnovno celico rimskega Kvadratnega koloseja oz. Palazzo della Civiltà Italiana, zgrajen za časa Mussolinija. Vselej je mogoče kričati "fašizem", a morda je zanimiveje pripomniti, da je bil zgrajen za potrebe Svetovnega sejma, ki se potem ni zgodil. (…) Objekti Andreja Škufce so hibrid naredi-sam in korporacijske logike hkrati, kolikor je slednja pač vselej sinonim za aliensko inteligenco, ki jo upravičeno paranoično povzema zaimek oni…"
/iz besedila Marka Bauerja/

Živa Božičnik Rebec je leta 2014 diplomirala iz smeri Unikatno oblikovanje- steklo in keramika na ALUO. Tam trenutno zaključuje tudi magistrski študij kiparstva. Je aktivna članica v prostorih Kreativne cone Šiška. Med drugim je razstavljala na razstavi Osebno (Galerija Škuc, 2016), v okviru kulturno-umetniškega dogodka Površina//Odpor na gradu Cmurek (Cmurek, 2015), ter mednarodni razstavi Fashion/Art Toronto (Toronto, Kanada, 2014). Svoja dela je predstavila tudi v različnih tiskanih medijih, na primer v: Europian Glass Context (predstavitev projekta 7/70 in Transience of Human, 2012); Argo (intervju o oblikovanju stekla in keramike, 2014); Tribuna (objava fotografije umetniškega projekta Bleeder, 2014); Praznine (objava projekta Negativ, 2015) in drugje.

Andrej Škufca je leta 2014 univerzitetno diplomiral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani (ALUO) iz smeri slikarstvo. Samostojno se je v zadnjih letih predstavil z razstavnimi projekti Indiference/Indifferences (Projektni prostor Aksioma, 2015) in 236743 (Galerija Alkatraz, 2015), njegova dela pa so bila vključena v več skupinskih razstav, med drugimi ALUO LXX. Preteklost, sedanjost, prihodnost (Galerija Jakopič, 2016), Krize in novi začetki, Umetnost v Sloveniji 2005-2015 (Muzej sodobne umetnosti Metelkova, 2015), U3. 7. Trienale sodobne umetnosti v Sloveniji – Prožnost (Muzej sodobne umetnosti Metelkova, 2013), 4.4. (Galerija Škuc, 2013).

Kladnik&Neon sta umetniški oblikovalski duo, ki ga sestavljata David Kladnik in Jaka Neon. Po študiju na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani sta od leta 2006 aktivna kot studio Kitsch Nitsch, ki deluje na področjih ilustracije, scenografije in umetnosti. Ustvarjata CGI grafike in koncepte za sodobno buržujsko korporativno paradigmo. Sodelovala sta na skupinskih razstavah Laserski samit jeftine grafike, Bienalu neodvisne ilustracije, projektu animacije BYOB, projektu BART.SPACE in razstavljala samostojno z razstavama Virtuelle Bourgeoise, Virtuelle Paradis in leta 2016 tudi Acta Non Verba (UGM Studio). Njuno delo je bilo objavljeno v knjigah Design Genius, Brand Spaces, Graphics in., NEON in revijah Kaleidoscope, Pencilcase, WorkShop, AIT, Frame, IdN ter drugih.

Spremljevalni dogodek: četrtek, 20. april, ob 18. uri - javno vodstvo po razstavi

Razstavo je pripravila Tjaša Pogačar v sodelovanju z Markom Bauerjem