Zaključek projekta: 2016
Opis projekta
Tako kot druga mesta se tudi Ljubljana sooča z velikim razraščanjem japonskega dresnika, ki je uvrščen na seznam stotih najbolj invazivnih tujerodnih vrst na svetu.
Z namenom preprečevanja prekomernega razraščanja rastline in ponovne uporabe za koristne namene smo se v Mestni občini Ljubljana in javnem podjetju Snaga povezali z društvom RE-GENERACIJA, Botaničnim vrtom Univerze v Ljubljani ter Inštitutom za celulozo in papir.
V prostovoljnih akcijah nabiranja japonskega dresnika leta 2016 smo zbrali več kot 1500 kg suhih stebel te rastline, jih zmleli in izdelali približno 450 kg papirja na pol industrijski ravni.
Iz tega papirja smo nato oblikovali in ustvarili končne izdelke – papirne vrečke, zvezke in natisnili Snagazin, revijo javnega podjetja Snaga. V okviru nadgradnje projekta v letu 2017 so sodelovali sodelavci mestne uprave in javnih podjetij.
Zbrali smo več kot 1600 kg japonskega dresnika, ki smo ga porabili tudi za ročno proizvodnjo vizitk in promocijskega gradiva za Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib (stenski koledar za leto 2018, grafike, kartice in igro spomin).
S tem projektom smo na inovativen način začeli reševati problematiko invazivnih tujerodnih rastlin po načelu krožnega gospodarstva.