Stanovanjska stavba Na Herši

izvedeno

Vrednost projekta: 678.312 €

V navedeno vednost ni vključena vrednost stavbnega zemljišča, komunalnega prispevka, dvigala in opreme.

Zaključek projekta: 2008

Opis projekta

Opis projekta

Stanovanjska hiša Na Herši v Ljubljani je namenjena bivanju starejših mladostnikov z motnjami v duševnem razvoju.

Hiša Na Herši je sestavljena po načelu heterogenosti glede na stopnjo motnje oseb z zmerno, težjo in najtežjo motnjo v duševnem razvoju in je namenjena bivanju 18 varovancev. Za njihovo vodenje in nadzor bodo skrbele predvidoma tri osebe.

Stavba (dimenzij 20.68 x 11.56 m) je razdeljena na pritličje, nadstropje in mansardo. Skupna neto površina prostorov znaša 580.40 m2. Funkcionalna zasnova je razdeljena na več med seboj funkcionalno povezanih sklopov. Bivalni sklop tvorijo prostori za individualno bivanje, nočni počitek in higieno stanovalcev. Vsak bivalni sklop sestavljajo praviloma dve enoposteljni in dve dvoposteljni sobi, dnevni prostor s čajno kuhinjo, negovalna kopalnica za nego nepokretnih oseb, kopalnica s straniščem, invalidsko stranišče ter prostor za shrambo čistega perila.Drugi funkcionalni sklop sestavljajo skupni prostori, ki so namenjeni dnevnemu bivanju, prehranjevanju, posebni negi in servisnim dejavnostim. V osrednjem delu pritličja, ob glavnem vhodu, se nahaja skupna jedilnica, ki jo bodo varovanci uporabljali tudi za skupne prostore ob raznih prireditvah in srečanjih. Z jedilnico je povezana skupna razdelilna kuhinja in pomivalnica posode. V nadstropju je samostojen prostor za zdravstveno nego in zaposleno osebje. Tretji sklop predstavljajo skupni komunikacijski prostori, ki služijo za potrebe vseh stanovalcev. En sam vhod, eno stopnišče z dvigalom ter hodniki v pritličju in nadstropju ter mansardi povezujejo vse prostore stanovalcev. Četrti sklop predstavljata kotlovnica in revizijski prostor za dvigalom. 

Projekt je nastal v sodelovanju med Javnim stanovanjskim skladom MOL, Centrom za usposabljanje, delo in varstvo D. Boštjančič Draga in Društvom ANNA. Vsa dela in sredstva, potrebna za gradnjo stanovanjske stavbe, je vodil Javni stanovanjski sklad MOL, Center Draga je poskrbel, da se iz sredstev Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve zagotovijo sredstva za nabavo opreme ter zagotovi dolgoročni neprofitni najem v stavbi, Društvo ANNA pa je s pomočjo sponzorjev zagotovilo sredstva za vgraditev hišnega dvigala.