100 let inženirstva na Slovenskem
V Zgodovinskem atriju Mestne hiše je od 20. do 25. septembra 2016 na ogled razstava 100 let inženirstva na Slovenskem, s katero se organizatorji poklanjajo visokemu jubileju organiziranega združevanja pooblaščenih inženirjev na slovenskem v inženirske zbornice.
Pretežni del razstave prikazuje delovanje in organiziranost dveh inženirskih zbornic, Ljubljanske inženirske zbornice (1919-44) in Inženirske zbornice Slovenije (1996-) ter njihovih pooblaščenih inženirjev – strokovnjakov javnega zaupanja s področja načrtovanja in izvajanja gradenj.
Predhodnica Ljubljanske inženirske zbornice je bila Tržaška inženirska zbornica, ustanovljena leta 1913 v času Avstro-Ogrske monarhije. V obdobju po drugi svetovni vojni, ki ga je zaznamoval čas socializma, inženirska zbornica ni obstajala.
Ljubljansko inženirsko zbornico in Inženirsko zbornico Slovenijo povezuje marsikaj. Med drugim zakonska podlaga za ustanovitev, organiziranost in aktivnosti zbornice, pogoji za pridobitev naziva pooblaščeni inženir in pooblastila za poslovanje, zbornični predpisi s pravili delovanja članov pri opravljanju inženirskih del in nenazadnje delovanje v času gospodarskega razcveta in hude gospodarske krize v tridesetih letih prejšnjega stoletja oziroma zadnjih nekaj manj kot desetih letih. Lahko bi rekli, da se zgodovina ponavlja, a na moderen način.
Inženirska zbornica Slovenije tako kot njena predhodnica sodi v sfero med javnim sektorjem in civilno družbo. Njena naloga je, da varuje javni interes na področju graditve objektov, skrbi za razvoj stroke, zagotavlja strokovnost svojih članov - pooblaščenih inženirjev in zastopa njihove interese, saj je v interesu družbe, da so tehnične zadeve izvedene smotrno, strokovno, poslovno korektno in v zadovoljstvo tako uporabnikov kot udeležencev v procesu graditve.
Organiziranost in delovanje zbornic in pooblaščenih inženirjev nadgrajujejo fotografije stanovanjskih, sakralnih, športnih, infrastrukturnih in gospodarskih objektov oziroma njihove gradnje v zadnjih 100 letih.
V razstavo so vključene tudi tri nagrajene fotografije umetniškega fotografskega natečaja Inženirske zbornice Slovenije. Ostale fotografije z natečaja pa so razstavljene na Kongresnem trgu.