Dan odprtih vrat urbanega čebelarstva

V okviru projektov Čebelja pot in Pomagajmo čebelici – ocvetličimo mesto vas v četrtek, 20. aprila 2017, ob 12. uri vabimo na predstavitev urbanega čebelarstva v Cankarjevem domu. Na ogled bo nova zasaditev piramidnega vrta medovitih rastlin v parku CD (park Sveta Evrope ob Prešernovi cesti), brezplačni vodeni ogledi čebelnjakov na strehi CD ob 13. in 17. uri ter pogostitev z limonado, sladkano s »Cankarjevim« medom.

Vodil bo Franc Petrovčič, pionir urbanega čebelarstva v Sloveniji, sodelovali bosta tudi Maruška Markovčič z Oddelka za varstvo okolja MOL, ki bo predstavila projekta Čebelja pot in Pomagajmo čebelici: Ocvetličimo mesto ter mag. Blanka Ravnjak iz Botaničnega vrta Ljubljana, ki bo osvetlila pomen medonosnih rastlin.

O urbanem čebelarstvu Cankarjevega doma

Cankarjev dom je ustanova s poglobljenim in pretanjenim posluhom ne le za kulturo in vse zvrsti umetnosti ter za dediščino človeštva nasploh, temveč tudi za spoštovanje in ohranjanje narave. V okviru ekoloških prizadevanj ločujejo odpadke, omejujejo porabo papirja; zmanjšujejo naklade tiskovin ter jih, kolikor je mogoče, nadomeščajo z elektronskimi načini obveščanja. Nenazadnje skrbijo za zeleno in urejeno neposredno okolico zgradbe.

Da bi čebelam omogočili še večjo raznolikost rastlinja, so sredi aprila 2017 v Park Sveta Evrope namestili piramidni vrt medovitih rastlin in ga zasadili z navadna potoniko (Paeonia officinallis), netreskom (Sempervivum tectorum), sardenko (Gypsophila repens), šentjanževko (Hypericum Perforatum), hermeliko (Sedum maximum), belocvetočim žajbeljem (Salvia officinalis f.albiflora), mračico (Globularia cordifolia), vijoličnim kosmatinčkom (Anemone pulsatilla), belo cvetočim črnim telohom (Heleborus niger), črnoškrlatnim telohom (Heleborus atrorubens), poljsko materino dušico (Thymus serphyllum), šetrajem (Satureja montana), ožepkom (Hyssopus officinalis) in čisto belim rmanom (Achillea millefolium).

Čebele na eni od streh CD od leta 2011

Pobudo za urbano čebelarstvo je dal spomladi 2011 Franc Petrovčič, vodja področja obratovanja in vzdrževanja ter pomočnik direktorja tehničnega sektorja v CD, ki se v prostem času doma ukvarja s čebelami in pridelavo naravnega medu. Zamisel, ki se je porodila ob spremljanju strokovnih člankov o mestnem čebelarstvu v Londonu in o namestitvi panjev na strehi Opere v Parizu, je bila sprejeta z navdušenjem. In tako zdaj brenčijo tri družine kranjskih čebel v panjih na eni od teras razgibane strehe Cankarjevega doma.

Gre za šest ameriških nakladnih panjev LR s spremenljivim volumnom, ki preprečujejo rojenje, ker jih je mogoče povečevati glede na rast družine, v njih pa je ravnanje s čebelami tudi preprostejše. Po prezimitvi je v vsakem panju spomladi okoli 10.000 čebel, družina pa se ob ugodnih razmerah namnoži do 40 oziroma 45.000.

V mestnem okolju je za čebele ugodna paša; čeprav na prvi pogled morda ni videti, je v mestu veliko dreves, nasadov in vrtov. Prednost je tudi v tem, ker rastlinja ne škropijo proti škodljivcem (spomnimo se lahko pomora čebel pred leti zaradi škropljenja njiv na podeželju), izpušni plini pa na kvaliteto bere ne vplivajo.

S čebelami v mestu tudi povečujemo biotsko raznolikost, saj čebele oprašujejo mestne rastline. Čebele so opraševalke od 75 do 100 pomembnih rastlinskih vrst in tako znatno prispevajo k njihovemu razmnoževanju in če hočete, k pridelku.

Čebele letajo na pašo do 3 kilometrov od panja in čebele Cankarjevega doma imajo v tem krogu Tivoli, Rožnik, grajsko pobočje, mestne okrasne nasade, drevorede .. s cvetjem in ostalimi medonosnimi drevesi. V samem mestu pa so velike lipe in javorji, ki dajejo obilico medičine.

Čebele so locirane na terasi, na nivoju tretjega nadstropja. Zaradi obodnih zidov so zaščitene pred vetrovi, kar ugodno vpliva na prezimitev in hiter spomladanski razvoj družin. Po zadnjem točenju čebele skladno z dobro čebelarsko prakso nahranimo za zimo, zdravimo proti zajedavcu varoje. Tako pripravljene prezimijo čebele na isti lokaciji.

Čebele so bio-indikator in ob povečani onesnaženosti oz. strupih v okolju, prve umirajo. V mestu, kjer rastlinja ne škropimo, so pogoji za razvoj čebel odlični. Poleg tega so tudi donosi ob bogati in raznoliki paši nad pričakovanji in presegajo tiste v naravnem okolju, kjer rastlinstvo ni tako pestro. Kot so pokazale analize, na katere smo poslali prvi pridelek naših čebel, je mestni med enako kvaliteten kot podeželski.