Delavnica tiska s cehovskim mojstrom

Interaktivni vodeni ogled in ustvarjalna delavnica v sodelovanju s studiem tipoRenesansa

Tisk je bil ob svojem nastanku prav toliko čaroben, kot je v današnjem času internet. Pa vemo, kako je knjiga nastala? Bi brez knjig Slovenci sploh lahko ohranili lasten knjižni jezik ali pa bi se dandanes z njim ukvarjali le še jezikoslovni arheologi? Kdo je pravzaprav zaslužen za nastanek prve slovenske tiskane knjige?

Odgovore na ta in številna druga vprašanja bomo odkrivali na interaktivnem vodenem ogledu po razstavah V pomladi slovenskega knjižnega jezika in Raz-stavljenja usta. Pridružili se bomo tudi tiskarju in se za hip potopili v svet črk, tiskarske barve in barvnih valjčkov. Tiskar nam bo predstavil črke, ki niso bile le svinčene, temveč tudi lesene. Ob črkah in barvah si bomo ogledali tudi orodje z imenom vrstičnik, ki je bilo za starodavni tisk enako pomembno, kot je dandanes za računalnik računalniška miška. 

Kot mali tiskarski vajenci bomo premešali plakatne črke in jih znova sestavili v sliko, morda obraz, morda podobo gradu ali celo grajskega zmaja. Z nekaj barve in s papirjem bomo na stari tiskarski stiskalnici ustvarili čudovit plakat, ki bo najprej vključen na razstavo v Razglednem stolpu na Ljubljanskem gradu. Odprli jo bomo na prvi dan7. grajskih dni,to je v petek, 19. maja 2017, ob 17. uri. Potem ko se bo razstava iztekla, bodo mladi mojstri plakat lahko odnesli domov in z njim okrasili svoje sobe. Da pa po ustvarjalni delavnici tiska nadobudneži vendarle ne bodo odšli praznih rok, je cehovski mojster za vsakega udeleženca pripravil tudi posebno presenečenje.

Studio tipoRenesansa je tiskarska delavnica, kakršne danes ne obstajajo več. Ob vhodu nas preseneti vonj po tiskarski barvi in pogled na stare tiskarske stroje. Dolgi leseni regali skrivajo največje zaklade delavnice – svinčene in lesene črke. V omarah so celi stolpi pločevink s tiskarsko barvo, skladovnice papirja, na policah pa tiskarski valjčki in orodje, ki ga že zdavnaj nihče več ne uporablja – razen seveda v tej delavnici.

 

Delavnica je del projekta Luther in slovenski protestanti.

Predsednik častnega odbora v počastitev 500. obletnice začetka protestantskega gibanja in reformacije je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Delavnica je primerna za otroke od 6. leta naprej in traja 90 minut.

 

Cena vstopnice: 3,00 €

Zbirno mesto: Info center na Ljubljanskem gradu

Prodaja vstopnic: prodajna mesta na Ljubljanskem gradu, spodnja postaja vzpenjače, www.ljubljanskigrad.si ter na vseh prodajnih mestih www.mojekarte.si.  

Za obisk delavnice priporočamo vožnjo s tirno vzpenjačo; z nakupom vstopnice si zagotovite znižano ceno povratne vozovnice.