»Ljuba Ana! Urbani zapisi Ljubljane na svetlobnih telesih«

V Steklenem atriju Mestne hiše je od 12. do 31. januarja 2016 na ogled razstava Jasne Kralj Pavlovec »Ljuba Ana! Urbani zapisi Ljubljane na svetlobnih telesih«.

Jasna Kralj Pavlovec je magistrica znanosti, docentka in predstojnica Katedre za notranjo opremo in arhitekturo prostora na Fakulteti za dizajn v Ljubljani. Njeno področje so prostori bivanja v vseh merilih – krajina, mesto, stavba in stanovanje. Deluje pod umetniškim imenom jas.

Je pripadnica generacije slovenskih arhitektov in oblikovalcev, ki jih je zaznamoval čas prehoda iz enega družbenega sistema v drugega, iz stilskega obdobja postmoderne v začetno obdobje iskanja narodne, prostorske in osebne identitete, do obdobja skrajne dualnosti med individualizmom in globalizacijo. Njena dela sledijo humanistični filozofiji oblikovanja in globokemu osebnemu zavedanju, da oblikujemo in posegamo v prostor zavestno ter subtilno, v odnosu do narave, urbanih danosti, ki tam že so, in v iskrenem spoštovanju človeka kot posameznika in družbe. Plastenje prostorsko zgodovinskih vzorcev in podob ročno zapisuje na papir in jih digitalizirane oblikuje v nove in nove izpeljanke.

Ljuba Ana! je razstava petih svetlobnih teles, ujetih v pentagram zgodovinskega sprehoda in plastenja urbanih zapisov premikov ljudi in prostorskih zapisov Ljubljane. Oblikovana je triplastno: oblika sledi merilu človeškega telesa; svetlobni izvor je človeško hrepenjenje po daljšanju dneva in sprejemanju zunanje svetlobe in kompozicijski zapisi se intuitivno izrisujejo na platno. Pet Ljubljančank – Ema, Luwigana, Academia, Ivana in Ana – se priklanjajo Ljubljani, kot mestu in hkrati vsem anonimnim Ljubljančankam, ki so in še vedno predstavljajo tisto skrito energijo razvoja družbe, kulture, socialnega čuta in predanosti, ki tiho poganja razvoj mesta in družbe. Zadnja v vrsti - Ana, sodobna Ljubljančanka z zeleno barvo, izstopa in nas opozarja na bistvo posameznika ter družbe – od kod prihajamo in kam gremo. Opozorja nas na pomembnost tega trenutka, ki neizbrisljivo ustvarja zgodovino našim zanamcem. Urbani zapisi Ljubljane so oblikovani kot čipke premikov in zarisov urbanega človeka. Premiki predstavljajo potovanje ljudi, izrisujejo podobe in urejajo življenje. Črte v prostoru so žile vsakodnevnih, vsakoletnih, stoletnih in tisočletnih potovanj človeških življenj, usod, spominov in čustvovanj.

V soboto, 30. januarja 2016, bo ob 11. uri v okviru razstave organiziran voden ogled po poteh Ljube Ane - prostorsko zgodovinskih zapisih od Emone do danes s prof. dr. Petrom Krečičem in mag. Jasno Kralj Pavlovec. Zbirno mesto bo pred Fakulteto za arhitekturo.