LOKNA

V Zgodovinskem atriju Mestne hiše je od 2. do 15. februarja 2016 na ogled fotografska razstava LOKNA - ohranitev in promocija vodnih biotopov: krški kali in barjanska okna za prihodnost.

Fotografska razstava je del aktivnosti projekta »LOKNA, Ohranitev in promocija vodnih biotopov – krški kali in barjanska okna za prihodnost«, ki poteka v okviru »Operativnega programa čezmejnega sodelovanja Slovenija Hrvaška 2007-2013«.
V projektu kot partnerji sodelujejo Javna ustanova Priroda iz Reke (Primorsko-Goranska županija), občina Krk na otoku Krku, Krajinski park Ljubljansko barje in Geodetski inštitut Slovenije.

Vodni biotopi, kot so kali in okna, imajo izjemen pomen za ohranitev biotske in krajinske pestrosti. Čeprav različnega izvora oboji predstavljajo dom številnim rastlinskim in živalskim vrstam in igrajo pomembno vlogo v okoliškem ekosistemu. Njihova velika biotska raznovrstnost kaže na zdravo okolje, zato je nadvse pomembno ohraniti te male oaze, vse bolj ogrožene zaradi nepremišljenega delovanja ljudi - opuščanja vzdrževanja, osuševanja, zaraščanja z invazivnimi vrstami ter zasipavanja z odpadki in odpadnim materialom.

BARJANSKA OKNA so pojav, ki ga najdemo samo na Ljubljanskem barju. Nastajajo zaradi sproščanja pritiska vode v vodonosnih slojih. Vse do 19. stoletja so bila številčnejša, nekatera med njimi so bila velika kot majhna jezera, a so mnoga izginila zaradi osuševanja Barja in zniževanja višine podtalnice.

KRŠKI KALI so bili včasih na kraškem področju Primorsko-goranske županije in tudi na otoku Krku pogosto edini vir pitne vode in kot taki velikega pomena za napajanje živine, namakanje polj in gašenje požarov. So lep primer sožitja med človekom in naravo, povezujejo tradicijo z varstvom naravnega bogastva in krajinske pestrosti Republike Hrvaške.

V okviru projekta je potekalo sodelovanje slovenskih in hrvaških strokovnjakov za hidrologijo, geologijo, biologijo, informatiko in upravljanje s ciljem, da temeljito raziščejo pojav kraških kalov na otoku Krku in barjanskih oken na Ljubljanskem barju.
Projekt zajema naslednje aktivnosti:
•    geolociranje 70 vodnih biotopov na otoku Krku in na Ljubljanskem barju;
•    izvedba naravoslovnih raziskav na izbranih biotopih;
•    organizacija izobraževalnih delavnic in strokovnih ekskurzij za osnovnošolce;
•    fotografska razstava kalov in barjanskih oken;
•    tisk izobraževalnih in promotivnih materialov;
•    ureditev dveh učnih poti, ki povezujeta kale oziroma barjanska okna;
•    interaktivni spletni portal s kartografskim prikazom kalov in barjanskih oken;
•    strokovne konference in medijska promocija projekta in dragocene naravne dediščine;
•    osveščanje javnosti o pomenu biotske raznolikosti in vrednosti naravne dediščine.