Marjan Mušič, Umetnost arhitekturne risbe
V Zgodovinskem atriju Mestne hiše je od 22. junija do 14. julija 2016 na ogled razstava »Marjan Mušič, Umetnost arhitekturne risbe«.
Letos mineva stodeset let od rojstva arhitekta Marjana Mušiča. Izšel je iz Plečnikove arhitekturne šole in se uveljavil kot projektant, v najširšem, svetovnem okviru pa se je proslavil kot arhitekt konservator pri najpomembnejših spomeniških arhitekturah (Peristil Dioklecijanove palače v Splitu, cerkev sv. Sofije v Ohridu ali rešitev spomenikov stare Nubije in Egipta v okviru Unesca). Bil je teoretik in pisec številnih člankov, razprav ter knjig o arhitekturi in njeni zgodovini.
Bil pa je tudi klasik arhitekturne risbe. Zanjo je značilna širina dediščine od najpomembnejših, po vsem svetu razglašenih spomenikov do na videz skromnega anonimnega ljudskega stavbarstva. V bogatem in raznolikem opusu arhitekturnih risb, v katerih je z natančnostjo znanstvenika luščil značilnosti arhitektur, ki jih je upodabljal s talentom in osebno noto umetnika, so v tokratnem Spominskem albumu arhitekturne risbe razvrščene v pet poglavij: S poti po Italiji (I) z mojstrskimi upodobitvami arhitekturnih motivov Benetk, Padove, Verone, Firenc in Neaplja, Trdnjave Dubrovnika (II), slovita obrambna arhitektura, ki jo komplementarno dopolnjujejo izvrstne risbe letnjikovcev in njihovih parkov, Dubrovniški dvorci (III), Arhitektura Makedonije, regionalna ljudska ustvarjalnost, ki jo je Marjan Mušič dodobra spoznal ob obnavljanju cerkve sv. Sofije v Ohridu (IV), ter izjemno zahtevni poizkusi rekonstrukcij izgleda Novega mesta okrog 1600 (V).
Mušičeve risbe odlikuje dobro poznavanje zgodovine arhitekture, prehojena pot v koncipiranju njenega videnja, njenega posvajanja in predstavljanja. Ob resnosti, odgovornosti in etiki izbire motivov suvereno obvladuje površino lista navidez brez poudarjenega osebnega deleža arhitekta. Ta pa je kajpak navzoč v celotnem videzu in v vsaki nadrobnosti. Ob vsej objektivnosti predstavljene snovi so arhitektove popotne risbe hkrati tudi z zadržanim osebnim razpoloženjem obvladani dosežki ustvarjalnih rok.