Maša Gala: ART/tracking

V Galeriji Kresija je do 18. julija 2015 na ogled interaktivna razstava »Maša Gala: ART/tracking«, sledenje pogledu v sodobni umetnosti.

"Maša Gala je vizualna umetnica, predstavnica mlajše naglo vzpenjajoče generacije, ki se zadnja leta poglobljeno ukvarja z novimi tehnologijami v polju sodobne umetnosti. Umetnica je zaključila študij slikarstva, grafike in novih medijev na ljubljanski Akademiji za likovne umetnosti, svoje umetniško znanje na področju fotografije pa izpopolnjevala na Akademiji za Umetnost, Oblikovanje in Arhitekturo v Pragi. V Galeriji Kresija samostojno predstavlja povsem novo likovno produkcijo zadnjega leta. Izbor del (slike, printi, instalacije) zajema kontinuirano vsebinsko raziskovanje, ki se formativno nadgrajuje z inovativnimi tehničnimi pristopi in rešitvami umetnice, ki z iskanjem novih likovnih pristopov ter njihovih rešitev producira lasten umetniški opus.

Za umetniška dela Maše Gala je značilno nenehno eksperimentiranje z različnimi materiali. Z gradbenimi materiali in slikarskimi tehnikami skuša preseči klasično uporabo le-teh in jim ustvariti povsem nove uporabne vrednosti oziroma kot pravi umetnica sama, “reproducirati
materiale kot lastne tehnološke izume”. Njen slikarski koncept je abstrakcija, barvna risba z dodajanjem akrilnih pigmentov, oljnih pastelov, ki jih kombinira z gradbenimi mrežami, zidnimi barvami, ibitolom, z različnimi laki, premazi in spreji.
V vseh njenih delih gre za poudarek in raziskovanje interakcije med umetnino, gledalcem in umetnico. Če na primer Strehovec interaktivnost novih medijev upravičuje s tem, da je gledalec dejansko uporabnik dela, saj mora stvaritev praviloma vključiti oziroma aktivirati, kar pomeni, da je v funkciji sooblikovalca dela in če na drugi strani Manovich opozarja, da interaktivnost ni »nova značilnost umetniških del«, saj so bila že klasična ter moderna dela “interaktivna”, moramo ugotoviti, da Maša Gala staplja mejo med obema možnostma, s čimer razpira pravzaprav neskončno simulakrsko polje.
Projekt z naslovom ART/tracking je zanimiva povezava slikarstva in tehnologije, gre za inovativen način povezovanja in približevanja umetnosti med lastno umetniško prakso avtorice Maše Gala in tehnološkim delom – tehnologijo Eye tracking, ki jo razvijajo na Institutu Jožefa Štefana in v podjetju Oculus. Obiskovalci bodo imeli priložnost osebno preizkusiti najnovejšo tehnologijo Eye tracking (»sledenje pogleda«) na umetniškem delu Maše Gala. Gre za interaktivno razstavo, ki omogoča pogled skozi posebna očala, ki zaznavajo gibanje našega očesa in merijo potovanje pogleda; s tem beležijo subjektiven pogled na umetniška dela.
Prisotnost osebne refleksije, v kateri je viden tudi kontrast med realno in virtualno izkušnjo, torej med digitalno in analogno podobo, je v likovnih delih Maše Gala izrazita ter subtilno izražena na način, da dopušča možnost interakcije objekta, publike in/ali umetnika in pušča povsem prosto pot za osebne interpretacije", Nina Jeza, kuratorka razstave.

Obiskovalci bodo tehnologijo lahko preizkusili na dveh spremljajočih dogodkih razstave, ki bosta 9. in 16. julija, ob 18. uri.

O avtorici:
Maša Gala je zaključila študij slikarstva, novih medijev in grafike na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, Univerza v Ljubljani, kjer je leta 2010 prejela študentsko Prešernovo nagrado za slikarstvo. Študijsko se je na področju avtorske fotografije izpopolnjevala na Akademiji za umetnost, arhitekturo in oblikovanje v Pragi, na Češkem. Poleg samostojne prakse od leta 2010 deluje tudi v umetniški skupini 3kolektiv (z Katja Felle, Eva Pavli). Od leta 2005 razstavlja v Sloveniji in v tujini (Nizozemska, Francija, Češka, Bolgarija, Italija, Švica) na različnih samostojnih in skupinskih razstavah.

Samostojno razstavlja od leta 2012 (razstava »Vsi časi« in medmrežni projekt »Virtualni časi« Bežigrajska galerija 1, Ljubljana). Samostojno je razstavljala še v Cankarjevem domu (Likovni kritiki izbirajo), Galeriji Instituta Jožef Stefan, Galeriji Krka v Novem mestu, Galeriji Antona Trstenjaka v Ljutomeru, v tujini v Galeriji Arps&Co v Amsterdamu, Nizozemska (2014) ter v Galeriji More Art tea v Grenoblu, Francija (2015).

Leta 2009 je prejela 1. nagrado na 20. koloniji diplomantov Akademije za likovno umetnost v Galeriji Velenje, leta 2010 študentsko Prešernovo nagrado za slikarstvo, leta 2011 pa v Ženevi (Misija RS pri OZN, Švica) 2. nagrado za fotografijo, leta 2014 so bila njena slikarska dela izbrana v finalu za nagrado Primavera, DLUM Maribor. V Bologni je konec leta 2014 prejela nagrado Premio De Marchi za instalacijo iz steklenih objektov.

V svoji umetniški praksi prosto preklaplja med mediji kot so slikarstvo, fotografija, grafika in kiparstvo. Zanima jo povezovanje umetnosti in znanosti. Dela in živi v Ljubljani. Več o delu si lahko preberete na spletni strani www.masagala.eu in www.facebook.com/MASAGALAart.