Poznosrednjeveško orožje in vojaška »revolucija« na Slovenskem
2. predavanje iz cikla »Vitezi in vojskovanje«
V poznem srednjem veku je Evropa doživljala globoke politične pretrese in izbruhe smrtonosnih epidemij, po drugi strani pa je bil to čas skokovitega napredka tehnologije, ki se je še posebej izražal v inovativnem razvoju vojaške oborožitve. Od sredine 13. stoletja dalje je tehnološki preboj v metalurgiji spodbudil opazne izboljšave vojaške opreme. Njihov vrhunec najbolje simbolizirata ergonomsko oblikovan ploščni oklep za telo in učinkovito ognjeno orožje.
Ob novih orožjih se je uveljavil tudi nov način vojskovanja, ki je imel vse manj skupnega s starimi viteškimi ideali in fevdalno organizacijo. Na Slovenskem prve jasne zametke te »revolucije« vojskovanja opažamo sredi 15. stoletja, zlasti v vojaških operacijah znamenite rodbine Celjskih, ki so se v tekmi za oblast na bojnem polju soočili s samimi Habsburžani – nevarno merjenje moči pa je doseglo kritično točko junija 1442, ko so Celjski oblegali Ljubljano.
Predavatelj dr. Tomaž Lazar je študiral zgodovino na Filozofski fakulteti v Ljubljani in leta 2005 diplomiral z nalogo Vojaška problematika prve križarske vojne, leta 2010 pa zagovarjal disertacijo Vojaška zgodovina slovenskega ozemlja od 13. do 15. stoletja. Kot kustos je zaposlen v Narodnem muzeju Slovenije, kjer se ukvarja z zgodovino do 18. stoletja, orožjem in bojno opremo. Je avtor knjige Vitezi, najemniki in smodnik ter soavtor odmevne razstave Vitez, dama in zmaj.
Cena vstopnice:
- odrasli: 3,00 €
- dijaki, študenti, upokojenci: 2,00 €
Prodaja vstopnic: Info center na Ljubljanskem gradu, spodnja postaja vzpenjače, www.ljubljanskigrad.si ter na vseh prodajnih mestih www.mojekarte.si.
Za obisk predavanja priporočamo vožnjo s tirno vzpenjačo.