Skriti svetovi

V Zgodovinskem atriju Mestne hiše je od 30. maja do 5. junija 2016 na ogled razstava Skriti svetovi petih kitajskih in štirih slovenskih umetnikov.

Skriti svetovi odstirajo ustvarjanje devetih različnih avtorskih poetik, ki jih kulturne razlike v interakciji s specifičnim razstavnim prostorom medsebojno bogatijo ter gledalcu dokazujejo povezovalno moč umetnosti. Smoter umetniškega ustvarjanja je univerzalen, plemeniti pa ga prijateljsko sodelovanje med umetniki.
Yang Dawei jo s pomočjo fotografskega medija interpretira kot romarsko pot, ki vodi do skritega, svetega kraja.
Huiqin Wang je pot pripeljala na presečišče kitajske in slovenske tradicije, ki ju na črno-beli fotografiji obreda pitja čaja spretno prepleta.
Zhang Muchao se motivno naslanja na tradicionalno kitajsko slikarstvo. S tenkočutnim raziskovanjem narave v divjih cvetovih odkriva skrite svetove.
Umetnost Aleksija Kobala zrcali tisto, kar je očem skrito in išče paralelne svetove tistim, ki jih po svoji volji ali proti njej živimo V njegovo Hišo sanj« lahko gledalec naseli svoja skrita občutja.
Wen Guangyue se posveča kontinuiteti oziroma neokrnjenosti časa. Poduhovljen portret romarja je rezultat počasnega, vztrajnega in natančno nadzorovanega risanja s pikami.
Knjigo iz potiskanega tekstila Zore Stančič naseljujejo abstrahirane človeške podobe; njena vsebina se gledalcu razkrije šele skozi obred »listanja«
Zhang Jiangshan v svoje delo vključuje starodavna znamenja v obliki kitajskih pismenk, izdelanih z brušenjem opek po vzoru dinastije Han, s čimer gledalcu ponuja zgodovinski kontekst za premišljevanje o ohranjenih sledovih človečnosti.
Mirko Bratuša je spojil posrebreno keramiko z nerjavnim jeklom. Talna postavitev štirih okroglih posod se pozibava v asociacijah na vodno gladino.
Guan Ce s fotografskim objektivom raziskuje odsevno površino vode, ki v črno-beli tehniki opozarja na sobivanje in soodvisnost realnosti in njene zrcalne podobe.