torek, 10. 9. 2024

Evropski teden mobilnosti že 23. leto v Ljubljani

V Mestni občini Ljubljana že 23. leto zapored sodelujemo v Evropskem tednu mobilnosti, največji mednarodni kampanji za spodbujanje trajnostne mobilnosti, ki vsako leto poteka med 16. in 22. septembrom.

 Tudi letos bomo z različnimi dnevnimi dogodki, tedenskimi dejavnostmi in trajnimi ukrepi še dodatno pozornost namenili ozaveščanju o prednostih hoje, kolesarjenja, uporabe javnega prevoza in drugih trajnostno naravnanih načinov premikanja.

Celoten program letošnjega Evropskega tedna mobilnosti najdete tukaj

 Udoben javni prostor – za vse

Osrednja tema letošnjega Evropskega tedna mobilnosti je »Udoben javni prostor – za vse«. Kakovostno urejen javni prostor v vsako skupnost prinaša številne koristi, česar se zavedamo tudi na Mestni občini Ljubljana. Kjer koli so prebivalci, njihovi načini opravljanja vsakodnevnih in drugih poti ter njim pomembne dejavnosti enakovredno obravnavani, je kakovost življenja boljša: več je socialne pravičnosti, večja je varnost, manj je hrupa in onesnaženosti zraka.
Pester program je tudi letos namenjen vsem starostnim skupinam in raznolikim interesom meščank in meščanov.

Pester program namesto avtomobilov na cestah

V okviru Evropskega tedna mobilnosti bomo že pred Dnevom brez avtomobila, ki je 22. septembra, za motorni promet zaprli nekatere ulice in ceste ter na njih pripravili razgiban program. V torek, 17. septembra, bo med 7. in 19. uro zaprta povezovalna pot od Brodarjevega trga do Rusjanovega trga. Isti dan bo med 9. in 19. uro zaprt del Železne ceste. V sredo, 18. septembra, bo med 8. in 12. uro od gostišča Zajčja dobrava zaprta cesta Novo Polje III, v četrtek, 19. septembra, pa prav tako med 8. in 12. uro del Kamnogoriške ceste med Ulico Bratov Babnik in Čebelarsko ulico. 19. septembra bo med 8. in 13. uro zaprt del ceste Pot k sejmišču. V petek, 20. septembra, bo med 9. in 13. uro zaprta Črtomirova ulica od Linhartove do Hacquetove, med 9. in 12. uro pa Eipprova ulica. V soboto, 21. septembra, pa bo med 9. in 22. uro zaradi dogodka zaprta Vošnjakova ulica od Dvorakove do Hotela Lev.

Dan brez avtomobila

Na dan brez avtomobila, v nedeljo, 22. septembra, bo uporaba avtobusov Ljubljanskega potniškega prometa brezplačna. Brezplačen prevoz z mestnimi avtobusi na prireditve v sklopu ETM bomo ves teden omogočili tudi vrtcem in osnovnim šolam v MOL.
V nedeljo, 22. septembra, bo med 10. in 22. uro zaradi prireditve Poljanski ulični festival zaprta Poljanska cesta med Pegleznom in Ulico Janeza Pavla. Med 8. in 18. uro bo spremenjen tudi prometni režim na Cesti slovenskih kmečkih uporov (cesta na Grad). Obiskovalce tako kot vse druge dni v letu vabimo k trajnejši izbiri dostopa do Gradu – po kateri izmed pešpoti ali s tirno vzpenjačo, kjer bo v času celotnega Evropskega tedna mobilnosti veljala znižana cena povratne vozovnice.

Letos smo v okviru Evropskega tedna mobilnosti pripravili 12 trajnih ukrepov, 19 tedenskih aktivnosti in več kot 80 dnevnih dogodkov. Vsi dogodki so za obiskovalce brezplačni.
Celoten program Evropskega tedna mobilnosti 2024 je objavljen tukaj
O morebitnih spremembah terminov zaradi vremenskih razmer bomo obveščali sproti.

Trajni ukrepi Evropskega tedna mobilnosti 2024 v Ljubljani

1. Kolopark Polje

Junija 2024 smo uredili nov kolopark, že osmega v Ljubljani, in sicer v bližini OŠ Polje. Koloparki so zasnovani kot javna površina za aktivno preživljanje prostega časa za vse starostne skupine obiskovalcev. Namenjeni so predvsem igri in urjenju spretnostnih veščin z različnimi vrstami voznih pripomočkov, od koles, skirojev, rolk, rolerjev in kotalk do poganjalčkov. Urejeni so kot valovite asfaltne steze, okoli proge je zasajena trava, območje pa dopolnjujejo še klopi in stojala za kolesa.

2. Prenova Čufarjeve ulice (Resljeva–Kotnikova)

Po prenovi prvega dela Čufarjeve ulice med Miklošičevo ulico in Resljevo cesto, ki je bila končana junija 2023, smo junija 2024 začeli še prenovo drugega dela Čufarjeve ulice med Resljevo cesto in Kotnikovo ulico. S prenovo bomo izboljšali dostopnost in prometno varnost, predvsem za otroke bližnjega vrtca in šole, saj bomo tudi s tega območja omejili dostop avtomobilom. Po videzu bo ulica posnemala ureditev predhodnega odseka.

3. Ureditev površin za pešce in kolesarje na delu Jurčkove ceste in Lorenzovi cesti

V okviru rekonstrukcije in ureditve kanalizacije na delu Jurčkove ceste, ki poteka v sklopu projekta Čisto.Zate, bomo na odseku od Peruzzijeve ceste do krožišča pri Supernovi, vključno s krožiščem, uredili površine za pešce in kolesarje. Prav tako bomo zgradili novo povezavo za pešce na severnem kraku Jurčkove ceste oziroma na ulici Na požaru do Lorenzove ceste, tam pa uredili nadvišan prehod za pešce (hitrostna ovira) prek Lorenzove. Uredili bomo še novo prečkanje in vodenje za kolesarje na stiku ulice Ob dolenjski železnici in Lorenzove ceste. Na slednji bomo ob obnovi ceste po celotni dolžini uredili tudi površine za pešce in kolesarje.

4. Prenova dela Poti spominov in tovarištva na Grbi

Še letos bomo dokončali urejanja dela Poti spominov in tovarištva na Grbi ter izboljšali dostopnost za pešce, kolesarje in osebe z oviranostmi. Celovito bomo prenovili obstoječe stopnišče in ob njem skozi gozd speljali kolesarsko stezo kot povezavo trase Poti, ki bo služila tudi kot klančina za gibalno ovirane.

5. Izboljšave za pešce, kolesarje in uporabnike javnega prevoza

Do konca tega leta bomo oziroma smo že izvedli več infrastrukturnih ukrepov za pešce, kolesarje in uporabnike javnega prevoza, s katerimi bomo še izboljšali dostopnost, varnost v prometu in spodbudili trajnostno mobilnost. Med njimi so:

  • zaris posebnih prehodov za pešce pri Centru Rog (Petkovškovo nabrežje) in pokopališču Žale (Koželjeva ulica);
  • gradnja manjkajočega dela pločnika na Hotimirovi ulici med Česnikovo in Obirsko ulico;
  • označitev kolesarskih površin na Prulah od Špice do Janežičeve ulice;
  • ureditev kolesarske ulice na Mencingerjevi ulici in Cesti v Rožno dolino;
  • postavitev prometne signalizacije za vožnjo kolesarjev v nasprotno smer po enosmerni ulici na Emonski cesti;
  • ureditev postajališča LPP na Pesarski in Kajuhovi cesti (podaljšanje perona z utrjevanjem površine);
  • sprememba prometnega režima v Šiški na območju med Celovško cesto, Na Jami, Vodnikovo in Šišensko cesto (enosmerne ulice, hitrostne ovire, označitev kolesarskih površin, ureditev nepravilnega parkiranja, drevesa).

6. P+R Letališka

Ob Letališki cesti smo ob prenovi ceste uredili tudi parkirišče P+R parkirišče in končno postajališče avtobusov LPP. Parkirišče bo začelo delovati po sistemu P+R (parkiraj in prestopi) septembra 2024, z njim sta povezani liniji Ljubljanskega potniškega promet 7 in 27. Projekt sta sofinancirala Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.

7. Rumeni pas na Tržaški cesti (na odseku Viška cesta–Trg MDB)

Za spodbujanje uporabe javnega prevoza bomo na Tržaški cesti, in sicer na odseku med Viško cesto in Trgom MDB proti centru, zarisali rumeni pas. S tem dajemo prednost zlasti mestnim avtobusom, s čimer se bo skrajšal njihov potovalni čas.

8. Storitev Prijatelj KAVALIR

Prijatelj KAVALIR je trajnostna storitev Ljubljanskega potniškega prometa, v okviru katere bomo organizirali in izvajali varen, zanesljiv prevoz na območju Četrtne skupnosti Sostro do zdravstvenih ustanov, lekarn in upravnih enot v Ljubljani. Storitev bo namenjena predvsem starejšim in ranljivim skupinam. Prevoz bomo izvajali z električnim kombi vozilom, ki ga je podarila Lekarna Ljubljana.
Na voljo bo od 1. oktobra 2024 dalje, vsak delovni dan od 7. do 15. ure. Storitev PRIJATELJ je bila razvita kot odgovor na izzive sodobne družbe in je prilagojena potrebam meščank in meščanov, ki jim želimo v okviru storitve ponuditi trajnostno in prijazno rešitev.

9. Vstop na avtobuse LPP tudi pri drugih vratih

Za pospešitev hitrosti vstopa potnikov na mestne avtobuse načrtujemo uvedbo vstopa tudi pri drugih vratih. Pričakujemo, da bo ukrep znatno prispeval k hitrejšemu polnjenju avtobusa ter posledično h krajšemu potovalnemu času, s čimer bomo še spodbudili uporabo mestnega javnega potniškega prometa.

10. Ozelenitev 15 nadstrešnic avtobusnih postajališč LPP

Nadaljujemo z ozelenjevanjem nadstrešnic na postajališčih avtobusov LPP. Zasajamo izključno avtohtone rastline, vzgojene v Botaničnem vrtu Ljubljana, ki prenesejo sušo, visoko količino sončnega sevanja in so zanimive za čebele ter druge opraševalce. Ozelenitve bodo potekale ves september, v času Evropskega tedna mobilnosti 2024 bo ozelenjenih 7 nadstrešnic avtobusnih postajališč: 2 postajališči na Zaloški cesti – UKC, 5 postajališč na Tržaški cesti – Tobačna in Mirje ter Glince pri knjižnici.

11. Izgradnja doživljajskega mostu preko Ljubljanice

Doživljajski most bo povezal Nove Fužine in Štepanjsko naselje, namenjen bo zgolj pešcem in kolesarjem. Pričetek gradnje je predviden jeseni letos, zaključek konec leta 2025. Prenovljen odprti prostor dveh nabrežij Ljubljanice, ki bo z novim mostom povezan v doživljajsko in funkcionalno celoto, bo namenjen predvsem dvigu bivalnega okolja obstoječim naseljem z ambicijo ustvariti sodobno, večnamensko parkovno okolje z raznolikimi programi in ambienti, ki bo privabljalo tudi obiskovalce iz drugih mestnih predelov in promoviralo trajnostno mobilnost ter kakovostno preživljanje prostega časa.

12. Vsebine Prometnega ZOO za najmlajše

Vrtcem in šolam je brezplačno na voljo učno gradivo za lažje usvajanje prvih korakov v svet prometa, pedagogi jih lahko uporabljajo kot pomoč za dodatne ter izbirne učne vsebine. Gre za izobraževalni program ZOO Ljubljana za šole in vrtce, kjer si s pomočjo živalskih “vZOOrnikov” ter preko bioloških in ustvarjalnih delavnic prizadevamo za večjo prometno varnost. Ob Evropskem tednu mobilnosti 2024 bo za učenje varnega obnašanja v prometu otrokom na voljo tudi nova himna.

Kot dodatni ukrep, ki bo trajno prispeval k bolj kakovostnemu javnemu prostoru zlasti v soseskah, bomo letos v okviru akcije Človek, čuvaj svoje mesto s sloganom “Narava ni parkirišče”, predvidoma do konca oktobra uredili in na novo ozelenili več povoženih, zaparkiranih in zaradi avtomobilov uničenih zelenic v različnih četrtnih skupnostih. Z zasaditvami bomo preprečili nepravilno parkiranje na zelenih površinah in ozaveščali o tem, da narava ni parkirišče. Z ukrepom sledimo ciljem trajnostne prometne politike in blažimo učinke podnebnih sprememb, skladno z usmeritvijo Misije Ljubljana na poti do ogljične nevtralnosti 2030.

 

Preberite tudi: