Kaj lahko gozd naredi zame in kaj lahko jaz storim za gozd? Za mestni gozd skrbimo lastniki gozdov, Območna enota Ljubljana Zavoda za gozdove Slovenije, pa tudi obiskovalci.
Lokacije totemov: tri točke gozdne pedagogike (Štepanjsko naselje, Center, Rakovnik)
Dobrodejni vplivi mestnega gozda
Mestni gozd nas bogati s svojo lepoto, blagodejnim vplivom na zdravje, možnostjo za druženje, rekreacijo in sprostitev. Hkrati je naravni vir lesa, gob, sadežev, plodov, cvetov, zelišč in druge hrane. Prispeva k čistejšemu okolju, blaži temperaturne razlike in zmanjšuje hrup. Varuje vodne vire in blaži podnebne spremembe z zmanjševanjem ogljičnega odtisa in porabe energije. Hkrati je življenjski prostor številnim rastlinam in živalim.
Mestni gozd nas spodbuja h gibanju in druženju v naravi ter s tem pripomore k boljšemu počutju in ohranjanju našega zdravja. Hkrati je mestni gozd najboljša igralnica in učilnica v naravi za vse obiskovalce.
Prednosti gozdne pedagogike
Foto: Nik Rovan
Strokovnjaki ugotavljajo, da gibanje in dejavnosti v naravi, še posebej v gozdu, spodbujajo razvoj možganov pri otrocih in krepijo celostno zdravje otrok. Pozitivni učinki rednega preživljanja časa v naravi so vidni na različnih področjih: od izboljšanja gibalnih veščin, miselnih sposobnosti, do večje čustvene stabilnosti, zmanjšane agresivnosti do krepitve socialnih veščin.
Poleg tega redni stiki z naravo pripomorejo tudi k oblikovanju odgovornega odnosa do okolja in družbe.
Bonton v mestnem gozdu
Zaradi vsega navedenega je pomembno, da za gozd dobro skrbimo vsi in ga tako ohranimo tudi za prihodnje generacije. Kaj lahko za gozd storimo sami? Da se z njim ravnamo spoštljivo in se v njem vzorno vedemo.
Za mestni gozd skrbimo lastniki gozdov, Zavod za gozdove Slovenije – Območna enota Ljubljana, pa tudi obiskovalci. Mestna občina Ljubljana je v sodelovanju z Zvezo tabornikov Slovenije pripravila »Bonton v mestnem gozdu«, ki obiskovalce opozarja na primerno obnašanje v gozdu, na spoštovanje lastnine ter nas vabi k občudovanju njegovih lepot in skrivnosti.
Za boljšo ozaveščenost o spoštovanju mestnih gozdov smo izdelali tudi izobraževalno gradivo – gozdni bonton. Vir: URBforDAN
Za radovedne
- Stik Območne enote ZGS Ljubljana, ki skrbi za mestni gozd Golovec: Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Ljubljana, Tržaška 2, 1000 Ljubljana; e-naslov: OELjubljana@zgs.si, tel. št. 01 24 10 624. Ostale kontakti so na voljo tukaj.
- Prijavimo vandalizem na spletni strani www.ljubljana.si ali na aplikaciji Pobude meščanov.
- Pridružimo se akciji Človek, čuvaj svoje mesto