Črna jelša (Alnus glutinosa (L.) Gaertn.) zraste do 25 metrov visoko ter uspeva na mokrih, z dušikom bogatih tleh po vsej Sloveniji.
Včasih raste iz ene korenine več debel. Koreninski sistem je srčast in dobro razvit. Skorja je v mladosti gladka in zeleno-rjave barve, v starosti pa razpoka v ploščice in počrni. Ima ovalne ali okroglaste liste s topim ali vdrtim vrhom, listni rob pa je topo nazobčan. Goli listi, ki so po obeh straneh zeleni, so v mladosti izrazito lepljivi. Jeseni listje odpade, ko je še zeleno. Je enodomna in vetrocvetna vrsta, ki cveti februarja in marca že pred olistanjem. Ženske mačice med zorenjem olesene v majhne storžke, seme pa pade iz njih šele po koncu zime.
Les je zelo kakovosten, mehak, lahko se cepi in dobro obdeluje, na zraku zaradi oksidacije kmalu pordeči, v vodi pa je izjemno trajen. V Prekmurju je pomemben gradbeni les, uporablja pa se tudi za izdelovanje cokel, svinčnikov, krst idr. Luščenec se uporablja kot imitacija tropskega lesa. Zaradi visoke vsebnosti taninov se je uporabljal pri strojenju. Deli drevesa se uporabljajo tudi v zdravilstvu.