Mali jesen (Fraxinus ornus L.) je široko razvejano drevo, ki redko zraste več kot 15 metrov visoko. Raste na sončnih in sušnih legah. V skromnih pogojih včasih raste tudi kot široko razrasel grm. Mali jesen je predvsem varovalna in pionirska vrsta, saj zarašča opuščene ali gole površine in je ena najprimernejših vrst za pogozdovanje degradiranih kraških rastišč. Iz panja se dobro obnavlja, prav tako dobro prenaša tudi obsekavanje in obžiranje divjadi.
Lubje drevesa je gladko in temno sive barve. Listi so razporejeni navzkrižno in so od 10 do 25 cm dolgi in lihopernato sestavljeni iz 5–9 lističev. Razmnožuje se s semeni in koreninskimi poganjki. Mali jesen je žužkocvetna in po večini enodomna vrsta. Beli cvetovi so združeni v gosta socvetja in imajo močan sladkast vonj. Iz oplojenih cvetov se razvijejo rdečkasti krilati plodovi, ki so posamezno pritrjeni na peclje in visijo s krilom navzdol.
Les malega jesena je trpežen in podoben lesu velikega jesena. Uporabljajo ga v kolarstvu, iz njega izdelujejo palice in kolesne naperke, stari Grki so iz njega izdelovali nožnice za meče. Dandanes se uporablja predvsem za kurjavo.