Navadna jerebika (Sorbus aucuparia L.) v višino redko preseže 20 metrov. Krošnja je redka in se pogosto grmičasto razraste. Zaradi svoje vzdržljivosti je zelo primerna rastlina za pogozdovanje. Zaradi privlačnega videza ob cvetenju in zorenju plodov jo pogosto sadijo v sadovnjake in parke kot okrasno drevo.
Skorja pri mladih drevesih je srebrno-siva, s starostjo pa postane črnikasta in po dolgem razpoka. Listi so sestavljeni in imajo od 5 do 13 ostro nazobčanih suličastih lističev. Cveti od maja do junija v beli barvi. Cvetovi so drobni in združeni v kobulasta socvetja. Plodovi so drobne, do 1 cm velike rdeče jagode, združene v grozde, ki dozorijo avgusta in septembra. Plodovi jerebike so užitni in izredno bogati z vitaminom C in A ter vsesplošno uporabni v kulinariki in zdravilstvu. Razmnožuje se s semeni, ki jih pomagajo širiti ptice, in ki lahko vzkalijo tudi nekaj let po tem, ko so bila odvržena.
Les jerebike je lepe rdečkaste barve, težak in kakovosten. Bil je izjemno priljubljen za izdelavo orodij, v sodarstvu, kolarstvu in rezbarstvu. V preteklosti so verjeli, da jerebikin les podi zle duhove, iz česar izhaja priljubljenost izdelave pohodnih palic iz njenega lesa.