Robinija

Robinija (Robinia pseudoacacia L.), znana pod napačnim imenom »divja« ali »neprava akacija«, je tujerodna drevesna vrsta iz rodu metuljnic. Izvira iz Severne Amerike, v Evropo pa so jo prinesli na začetku 17. stoletja. Zaradi uporabnega lesa in velike medonosnosti so jo sadili v nasade in gozdove. Danes je najpogostejša tujerodna drevesna vrsta v Sloveniji in se v naših gozdovih močno širi, pri tem pa izpodriva domače drevesne vrste. Ponekod se močno razrašča in postaja nadležna invazivka, drugje jo zelo cenijo zaradi široke uporabnosti.

Robinija doseže višino do 30 metrov in premer do 80 cm. Dobro uspeva na rahlih, globokih in rodovitnih peščenih tleh. Zahteva veliko sončne svetlobe, zato se najpogosteje pojavlja na obronkih gozdov, na požariščih, posekah, nasipih, obrežjih, v bližini naselij in na opuščenih kmetijskih površinah. Dobro prenaša slana tla in onesnažen zrak. Občutljiva je na sušo, mraz, veter in sneg.

Krošnja je okroglasta in redka. Koreninski sistem je gost, široko razrasel in večinoma plitev. Robinija uspešno odganja iz korenin in panjev, zato jo je težko zatreti. Na koreninah se tvorijo drobni gomoljčki, v katerih so bakterije, ki presnavljajo dušik iz zraka ter ga vežejo v tla.

Skorja pri mladih drevesih je gladka in siva, pri starejših pa porjavi in vzdolžno globoko razpoka. Brsti so zaščiteni s trni. Svetlozeleni listi so do 30 cm dolgi, lihopernato sestavljeni iz do 21 ovalnih lističev. Lističi se v mokrem vremenu in ponoči zaprejo. Olista se razmeroma pozno, konec maja ali junija sočasno s cvetenjem. Cveti do 10 dni. Cvetovi so metuljasti, bele barve in imajo močan sladkoben vonj. Združeni so v viseča grozdasta socvetja. Plodovi so rjavi stroki, ki vsebujejo do 10 trdih temnorjavih semen.

Les robinije je trd, težak, prožen in zelo obstojen. Uporablja se v gradbeništvu, za vinogradniško kolje, za železniške pragove, kot jamski les, za ročaje orodij, za gradnjo mostov in plovil ter za kurjavo in oglje. Pri gorenju sprošča veliko toplote in ne povzroča veliko dima.
Robinija je pogosta okrasna rastlina v parkih in vrtovih. Je zelo medonosna. Listje in lubje robinije je strupeno. Zaradi simbioze z bakterijami v koreninskih gomoljčkih bogati tla z dušikom.