Gozd in voda

Mestni gozd blaži poplave in varuje vire pitne vode. Gozd in voda sta nedeljiva celota.

Lokacija totema: Veliki bajer na Rakovniku

Gozd kot vir pitne vode

V času rimske Emone (3. stoletje n. št.) je bil z Golovca v naselbino speljan vodovod, ki je prebivalcem zagotavljal vir čiste pitne vode. Tudi danes gozdovi na Golovcu pomembno prispevajo k varovanju virov pitne vode, varujejo pred poplavami ter zmanjšujejo erozijo tal. Številni mali vodotoki, ki tečejo iz hribovitega Golovca, se namreč lahko ob močnih padavinah v zelo kratkem času spremenijo v hudournike, in zato predstavljajo precejšnjo grožnjo naseljem, ki so zrasla tik ob njihovih strugah.

Tudi na Golovcu se obiskovalci lahko odžejamo pri pitniku Mestne občine Ljubljana. Poiščite ga z mobilno aplikacijo Tapwater, ki vam s pomočjo informacije o vaši lokaciji na zemljevidu izriše pot do najbližjega pitnika.

Gozd zmanjšuje erozijsko moč vode

Gozd pomembno zmanjšuje erozijsko moč vode. Košate krošnje dreves, listni opad ter gozdna tla zadržujejo vodo, da ne odteče neposredno v površinske ali podzemne vodotoke, temveč je precejšen delež izhlapi v ozračje. Globoki in razvejano koreninski sistemi dreves stabilizirajo tla in zmanjšujejo erozijsko ogroženost strmih pobočjih Golovca.

foto
Foto: Klemen Strmšnik

Gozd je tudi naravni filter za zrak in vodo. S krošnjami prestreza onesnaževala v zraku, gozdna tla pa imajo veliko sposobnost zadrževanja onesnaževal. So prava naravna čistilna naprava in tako varujejo vire pitne vode v gozdu.

Sprostitev ob vodi

foto
Foto: Klemen Strmšnik

Na območju Golovca izvira več potokov, med katerimi se dva največja, Bizoviški in Dolgi potok, izlivata v Ljubljanico. Sprostite se lahko tudi ob Velikem ali Malem bajerju na Rakovniku.

Za radovedne