Slišiš utrip gozda? Poišči miren kotiček v gozdu, zapri oči in globoko zadihaj! Gozdni utrip pomirja in zdravi. Prepusti se mu!
Lokacija totema: lesen podest pri Malem bajerju na Rakovniku
Narava zdravi
Mestni gozd Golovec kljub bližini mesta ponuja mirne kotičke, kamor mestni hrup ne seže. Mirni kotički v naravi nam omogočajo, da se umirimo, sprostimo, pozabimo na vsakdanje skrbi in začutimo naravo z vsemi svojimi čutili.
Foto: Nik Rovan
Strokovnjaki ugotavljajo, da gibanje in dejavnosti v naravi ali celo zgolj zrenje vanjo okrepijo naš imunski sistem, povečajo stopnjo energije, lajšajo tesnobnost, depresijo in jezo, zmanjšajo stres, povečajo ugodje, prijetne občutke in poskrbijo za sprostitev. Na naše zdravje dobro vpliva že kratek čas, preživet v naravi.
Krajši sprehod po gozdu zmanjša raven stresnih hormonov, zniža se krvni tlak, spodbujeno je delovanje parasimpatičnega živčevja, kar vzbudi občutek miru in dobrega počutja. Hkrati smo v gozdu manj izpostavljeni onesnaženju zraka, hrupu in vročini.
Pozitivni učinki gozdnih kopeli
Japonski znanstveniki so dokazali pozitivne učinke gozdnih kopeli oziroma šinrin-jokuja, ki jih je japonsko ministrstvo za gozdove oblikovalo v državni program za spodbujanje zdravja. Z raziskavami so potrdili, da šinrin-joku:
- Krepi imunski sistem, zlasti »naravne celice ubijalke«, ki uničujejo rakave celice.
- Znižuje krvni tlak in srčni utrip.
- Zmanjšuje stres. Znižuje raven kortizola, stresnega hormona.
- Pomirja. Živčni sistem je zaradi tega manj dovzeten za odziv »boj ali beg«.
- Izboljšuje razpoloženje in splošno počutje.
- Krepi sposobnost koncentracije, tudi pri hiperaktivnih otrocih.
- Pospešuje okrevanje po operativnih posegih.
- Izboljšuje spanec.
- Krepi libido in spolno energijo.
- Izboljšuje vid.
V naravo vsaj za pet ur na mesec
V Sloveniji gozdno kopel ali terapijo »Gozdni selfness« izvajajo v cerkljanskem hribovju ter v ljubljanskem parku Tivoli. Pravzaprav pa je za zdravilne učinke gozdne kopeli dovolj že to, da vsaj enkrat na teden odidemo na sprehod v mestni gozd, kjer se sprostimo, umirimo in povežemo z naravo.
Foto: Nik Rovan
Finski raziskovalci namreč ugotavljajo, da že pet ur na mesec, ki jih preživimo v naravi, zadostuje za izboljšanje razpoloženja, izrazitejšo umsko storilnost in zmanjšanje depresivnosti. Če pa si lahko privoščimo več, bomo dosegli novo raven čedalje boljšega počutja.
Sproščanje brez hrupa
Ali veste, da je na Golovcu nekaj točk, kjer se ne sliši nikakršen mestni vrvež? Na dveh takšnih »tihih območjih« smo uredili poseben prostor za sproščanje. Eden od njih je prav ta pri Malem bajerju na Rakovniku.
Foto: Nik Rovan
No, morda boste v bližini zaslišali otroški smeh, saj to lokacijo, kjer smo postavili tudi točko gozdne pedagogike, prav radi obiščejo šolarji. Območje prav tako razvijamo kot eno od osmih vstopnih točk v mestni gozd Golovec, ki bo opremljena z informacijskimi tablami, zapornica pa bo preprečevala dostop v gozd z motornimi vozili.
Kot ukrep varstva pred poplavami je bil na tem območju zgrajen bajer, kjer se je razvila bogata biotska raznovrstnost, ki jo bomo tudi v prihodnje negovali z raznimi naravovarstvenimi ukrepi. Točka ima tudi velik potencial za nadaljnji razvoj. »Slepo dolino« nameravamo v prihodnje nadgraditi z zanimivimi vsebinami.