Urejanje javnih in zelenih površin

Skrbno ravnanje z javnimi in zelenimi površinami

Skrb za čistočo in urejenost javnih in zelenih površin je ena izmed prioritet Ljubljane, saj kaže na odnos ne samo do meščank in meščanov ampak tudi do obiskovalcev. Prizadevamo si za skrbno ravnanje z javnimi in zelenimi površinami.

Čiščenje javnih površin

Skrbimo za čistočo 5.787.333 m2 javnih površin. Od tega 1.798 cest površine 4.305.534 m2, 4.622 pločnikov površine 1.456.803 m2,  38 podhodov, pasaž in arkad v skupni površini 24.995 m2 ter praznimo 800 uličnih koškov za odpadke. 

Skrb za zelene površine

Skrbimo za urejenost javnih zelenih površin, med katerimi so park Tivoli, Pot spominov in tovarištva, zelenice ob mestnih vpadnicah in v četrtnih skupnostih ipd. V okviru izvajanja gospodarske javne službe urejanja in čiščenja javnih zelenih površin izvajamo košnjo 2.512.000 m2 travnih površin, vzdržujemo 70 mestnih parkov, šest pasjih parkov, 201 otroških igrišč, skrbimo za več kot 40.000 mestnih dreves, urejamo 1.380 m2 cvetličnih gred s sezonskim cvetjem in 6.500 m2 gred s trajnicami ter praznimo 1.800 koškov za odpadke. Od leta 2016 ulične koše na javnih površinah, v parkih itd. nadgrajujemo z opremo za ločeno zbiranje odpadkov (mešani/BIO, papir, embalaža). Imamo 55 uličnih košev za ločeno zbiranje odpadkov na javnih površinah in 60 na zelenih površinah.

V JP VOKA SNAGA, d. o. o. skrbimo za 201 otroških igrišč. Od tega jih osemnajst spada v prvo kategorijo (igrišča krajevnega značaja, na katera prihajajo tudi ljudje iz drugih krajev), preostala pa so namenjena predvsem določenim predelom mesta ali okoliškim prebivalcem. Igrišča so glede na število otrok, ki jih obiščejo, in na zahtevnost vzdrževanja zato razdeljena v tri kategorije: v prvo kategorijo sodijo igrišča, ki so najbolj obiskana in jih zato čistimo vsak dan, v drugi so tista, kjer se igra nekoliko manj otrok in jih je treba urediti dvakrat ali trikrat na teden, v tretjo kategorijo pa sodijo igrišča v soseskah, kjer lastniške razmere niso urejene, zato občina skrbi zanje toliko časa, da se stvari razjasnijo.

Skrbimo tudi za igrala za gibalno ovirane otroke, ki se nahajajo v šestih ljubljanskih parkih, in sicer v Severnem parku, v Bloudkovem parku v Tivoliju, v Šmartinskem parku, na Koseškem bajerju, v družinskem parku Muste in v parku Kodeljevo.

Zaradi zastarelosti in neustreznosti igral na območju Mestne občine Ljubljana vsako leto v celoti obnovimo najmanj 5 otroških igrišč. Na igriščih skrbimo za ustreznost igral z rednimi tedenskimi pregledi ter z rednim vzdrževanjem druge parkovne opreme.

Ulice čistimo z deževnico

Javno podjetje VOKA SNAGA ljubljanske mestne tlake čisti s stroji, ki vodo reciklirajo, pri čiščenju pa uporablja biološko razgradljiv detergent. Stroj opravlja mokro čiščenje s petimi plavajočimi krtačami, ki za seboj posesajo vso čistilno vodo. Za spiranje ulic javno podjetje VOKA SNAGA večinoma uporablja deževnico, ki jo zbere na strešnih površinah kompleksa podjetja na Barju.

Snaga ciscenje ulic s strojem3

Mesto brez pesticidov

Zagotovo raba pesticidov v mestu vpliva na kakovost življenja, stanje okolja in narave, zato smo že pred leti začeli izvajati številne ukrepe zmanjševanja uporabe škodljivih pripravkov.

Leta 2015 smo tudi prejeli pobudo Inštituta za trajnostni razvoj, da bi se pridružili pobudi Mesta brez pesticidov, ki smo jo podprli in se zavezali navedenemu cilju.

Mestna občina Ljubljana že sedaj na mestnih zemljiščih, ki jih ureja in oddaja za vrtičkarstvo, dovoljuje le rabo snovi, ki se uporabljajo v ekološkem kmetijstvu, prav tako v gozdovih v mestni lasti ne uporabljamo kemičnih pesticidov. Herbicida z aktivno snovjo glifosfat ne uporabljamo več, saj smo se preusmerili v do okolja bolj prijazne načine zatiranja plevela. 

Stroj za zatiranje plevela deluje na osnovi vodne pare in aktivne sestavine, imenovane Foamstream. Dizelski agregat vodo v grelniku pod pritiskom segreje na 106°C. Računalniško krmiljenje doda priporočeno dozo aktivne sestavine in mešanico pošlje po cevi do nanašalnega ročaja. Na plano priteče vroča pena, ki se jo nanese na plevel. Pena služi kot fiksator vročine na površino plevela - tako vroča voda učinkuje dlje. Zaradi vročine počijo celične stene v plevelu in proces odmiranja se začne. Po 24 urah je plevel suh. Foamstream je sestavljen iz rastlinskih olj (kokos, palma, ogrščica) in glukoze (krompir, koruza, pšenica) in je biološko razgradljiv.