Poziv za predstavitve na okrogli mizi in strokovnem srečanju
Podaljšanje roka za prijavo predavateljev na okrogli mizi in strokovno srečanje:
-
Rok za prijavo predavateljev je podaljšan do 30. septembra 2024
-
Rok za oddajo povzetka predstavitve je podaljšan do 15. oktobra 2024.
Glavna tema: Ustvarjanje živahnega mestnega središča, primernega za pešce, s trajnostno mobilnostjo v mestih
Z vključevanjem urbane mobilnosti in trajnosti ter s ponovnim razvojem poti za pešce v zgodovinskih mestih lahko izboljšamo ali še bolje ustvarimo povezljivost med zgradbami, storitvami, javnimi objekti in zelenimi površinami, pri čemer cenimo stavbno dediščino ter spodbujamo aktivno in trajnostno mobilnost, ki je sinonim za dobro počutje, zaščito kulturne dediščine in socialno vključenost. Tema 19. svetovne konference zgodovinskih mest v Ljubljani je namenjena predstavitvi študij primerov, politik, praks ter izmenjavi znanja za razvoj trajnostnih zgodovinskih mest in mest, osredotočenih na človeka.
Okrogli mizi (Teme so namenjene pogovorom med župani, podžupani in predstavniki mest):
- »Hodljivost kot dejavnik kakovosti in privlačnosti zgodovinskih mestnih območij«: primeri in dobre prakse, kako lahko izboljšanje prehodnosti (hodljivosti) pozitivno vpliva na kakovost in privlačnost zgodovinskih mestnih območij v smislu ohranjanja in revitalizacije, privlačnosti in splošne kakovosti zgodovinskih mest. Namen konference je opredeliti strategije in najboljše prakse za izboljšanje teh območij, da bi zagotovili, da bodo ostala živahna, bivalna in kulturno pomembna za prihodnje generacije.
- »Izzivi in načini izvajanja trajnostne mobilnosti v zgodovinskih mestih«: primeri in dobre prakse, ki spodbujajo možnosti trajnostnega prevoza v urbanih območjih, ki imajo zgodovinski pomen. Zgodovinska mesta pogosto zaznamujejo ozke ulice, gosto mestno tkivo in območja dediščine, ki predstavljajo edinstvene izzive in priložnosti za načrtovanje prometa in upravljanje mobilnosti.
Strokovno srečanje (tema je namenjena strokovnjakom):
»Trajnostna mobilnost kot zaščita pred propadanjem kulturne dediščine«: namen konference je preučiti povezavo med trajnostno mobilnostjo in ohranjanjem kulturne dediščine ter raziskati inovativne strategije, najboljše prakse in sodelovalne pristope za zaščito in promocijo kulturne dediščine ob hkratnem spodbujanju trajnosti ter zagotavljanju njene dolgoročne odpornosti in ustreznosti v prihodnosti.
Prijave bomo sprejemali od 10. junija 2024. Če se prijavljate, upoštevajte naslednje:
- do 31. 7. 2024 predložite ime predavatelja in naslov predstavitve ter navedite, na katero podtemo se prijavljate;
- do 31. 8. 2024 predložite povzetek predstavitve (v angleščini, manj kot 1000 besed);
- predstavitev naj ne presega 15 minut, vključno s časom za tolmačenje;
- v primeru preveč prijavljenih, se na podlagi prejetih povzetkov lahko izvede selekcija sodelujočih govorcev.
Mladinski program
Poziv za sodelovanje na mladinskem risarskem natečaju in razstavi otroške literature
Ljubljana poziva mesta članice LHC, da svoje dijake povabijo k sodelovanju na Mladinskem risarskem natečaju. Vabimo vas, da svoje učence, ki radi rišejo in slikajo ter se navdušujejo nad zgodovino in znamenitostmi vašega mesta, spodbudite k sodelovanju na natečaju mladih v risanju, kjer lahko pokažejo svoj talent, hkrati pa slavijo bogato dediščino in ključne znamenitosti vašega ljubljenega mesta!
1. Mladinski risarski natečaj (prosimo, upoštevajte, da je treba oddati v digitalni obliki (.pdf datoteka)).
Iščemo domiselna umetniška dela, ki zajamejo bistvo dediščine vašega mesta in glavnih znamenitosti. Ne glede na to, ali gre za zgodovinsko stavbo ali kateri koli drug ikonični simbol, ki predstavlja vaše mesto, želimo videti vašo edinstveno interpretacijo.
- Tema: Ohranjanje naše preteklosti, predstavljanje naše prihodnosti
- Starost: 7-15-letni učenci v mestih članicah LHC
- Splošna merila: 1 delo na osebo, v velikosti 30 cm × 50 cm, z uporabo proste tehnike in sloga
- Natečaj je odprt samo za prijavitelje, ki prebivajo v mestih članicah LHC. Vsak član LHC lahko pošlje 1 umetniško delo
Prijave sprejemamo od 1. junija do 30. septembra 2024. Vsa prispela dela bodo razstavljena na prizorišču konference.
2. Razstava otroške literature o lokalni dediščini
Vabimo vas, da oddate otroške knjige za razstavo na konferenčnem prostoru. Iščemo raznoliko zbirko otroških knjig, ki prikazujejo edinstveno dediščino, znamenitosti, folkloro in zgodovinske dogodke vašega mesta. Ne glede na to, ali gre za lepo ilustrirano slikanico, privlačno knjigo s poglavji ali informativen neleposlovni naslov, želimo predstaviti široko paleto literarnih del, ki navdihujejo mlade bralce, da se povežejo s svojimi koreninami in cenijo zgodbe, ki oblikujejo našo skupnost.
• 1 knjiga na mesto člana LHC
• Predložene knjige morajo biti povezane s tematiko lokalne dediščine in primerne za otroke od 3-12 let.
• Pošljite digitalno kopijo naslovnice knjige, ime avtorja in/ali ilustratorja ter kratek povzetek v angleščini
Prijave sprejemamo od 1. junija do 30. septembra 2024. Vsa prispela dela bodo razstavljena na prizorišču konference.
Za predložitev in vprašanja
Oddelek za kulturo MOL
Elektronski naslov: lhc2024@ljubljana.si
Telefon: +386 (0)1-306-48-45