Društvo študentov farmacije Slovenije
Društvo študentov farmacije Slovenije (DŠFS) je neprofitna in nepolitična organizacija, ki združuje slovenske študente farmacije in jih zastopa v Sloveniji ter po svetu že od leta 1997. Društvo doseže okrog tisoč študentov farmacije.
DŠFS vzporedno deluje s Študentsko sekcijo Slovenskega farmacevtskega društva (ŠSSFD), ki vključuje člane iz študentskih vrst in jih povezuje s Slovenskim farmacevtskim društvom (SFD).
V DŠFS oz. ŠSSFD organizirajo različne projekte izobraževalnega in družabnega značaja na lokalni in mednarodni ravni. Ti so namenjeni študentom Fakultete za farmacijo Univerze v Ljubljani in celotni farmacevtski ter širši javnosti.
Aktivno se vključujejo v mednarodne študentske organizacije – najbolj so aktivni v Evropski zvezi študentov farmacije (EPSA) in Mednarodni federaciji študentov farmacije (IPSF). Posvečajo se obveščanju študentov Fakultete za farmacijo o možnosti vključevanja v nacionalne in mednarodne dejavnosti ter jih tako spodbujajo k obštudijskemu učenju in udejstvovanju ter prispevajo k njihovemu osebnostnemu razvoju.
V zadnjih letih v osrčje njihovega delovanja postavljajo tudi skrb za reševanje velikih javnozdravstvenih problemov.
-
Projekt InterAKCIJA
Projekt InterAKCIJA je projekt, s katerim študentje farmacije ozaveščajo javnost, predvsem pa srednješolce in gimnazijce, o posledicah ter nevarnostih medsebojnega delovanja (interakcij) alkohola, drog, hrane in drugih živil s pogosto uporabljenimi zdravili ter o nevarnostih souporabe različnih zdravil (npr. acetilsalicilna kislina, paracetamol, antibiotiki, nesteroidni antirevmatiki, kontraceptivi, antidepresivi, anksiolitiki, antipsihotiki itd.). Poudarijo tudi pomen pravilne uporabe zdravil.
Študentje farmacije na srednjih šolah in gimnazijah izvajajo delavnice, kjer na interaktivni način pritegnejo dijake ter jih informirajo o nevarnostih že prej navedenih interakcij. Pristopajo z načinom mladi za mlade, kar se je izkazalo kot učinkovito sredstvo za ustvarjanje odprtega okolja za postavljanje vprašanj.
Menijo, da so sproščene delavnice v razredu odlična priložnost za mlade, da dobijo odgovore na svoja vprašanja in jim s tem pomagajo pri težavah.
Pri predstavitvi projekta študenti uporabljajo prezentacije, ki jih oblikujejo na podlagi znanja, pridobljenega na strokovnih izobraževanjih in posvetih s profesorji. Oblikujejo tudi letake, ki vsebujejo ključne informacije na temo interakcij in jih razdelijo dijakom.
Poleg delavnic na srednjih šolah in gimnazijah, študentje farmacije ozaveščajo o nevarnostih interakcij tudi na družbenih omrežjih. Na platformah Facebook in Instagram Projekt InterAKCIJA skozi vso leto objavljajo različne komunikacijske vsebine – od aktualnih tem s področja interakcij do izobraževalnih vsebin o ozadju nastanka interakcij ter samih konkretnih primerov.
- Ciljna skupina: 15 - 29
- Trajanje projekta: januar - december 2022
- Spletna stran projekta: https://dsfs.si/projekti/projekt-interakcija/
- Trajanje aktivnosti: Celoletno
- Četrtna skupnost: VseSplet
- Strošek: Brezplačno