Gledališče Glej
Gledališče Glej je pred več kot petinštiridesetimi leti nastalo kot eno prvih eksperimentalnih gledališč na območju bivše Jugoslavije. Danes je Glej ustvarjalni prostor, ki ponuja možnost izražanja predvsem mladim in še neuveljavljenim avtorjem. Preko Glejevih desk je v svet gledališča vstopila večina slovenskih gledaliških ustvarjalcev. Gledališče Glej s programiranjem prek odprtega poziva in konceptom rezidentstva skrbi za dotok svežih idej in inovativnih pristopov v slovenski gledališki prostor in obenem ustvarjalcem služi kot odskočna deska za nadaljnje ustvarjanje. Gledališče Glej odlikuje pester in raznolik program v osnovi režijskega gledališča, ki v ospredje bolj kot dramatiko postavlja režiserja in njegovo vizijo sveta ter gledališča.
-
Generacije generaciji
Generacija generaciji, krajše G2G, je projekt gledališča mladih za mlade. Projekt je zasnovan s partnerji iz vse Evrope in vključuje produkcijo mladinskih avtorskih predstav, mednarodne koprodukcije, festivale, mednarodne konference in delavnice za mentorje_ice. Ključni izzivi projekta ostajajo ustvarjanje vsebin za srednješolsko občinstvo, to najbolj zahtevno in zapostavljeno ciljno skupino, delo z mladimi iz raznolikih, tudi ogroženih skupin, hkrati pa se usmerjajo tudi v prenašanje znanj in veščin mentorjem_icam mladinskih gledaliških skupin.
V letošnje leto programa G2G vstopajo s projektom RESISTANCE! - Youth Festival of Modern European History, ki je z Gledališčem Glej kot nosilcem konzorcija prejel evropsko finančno podporo znotraj mehanizma Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV). Gledališče Glej se bo v letih 2023 in 2024 s partnerji delleAli Teatro iz Italije, Theatro Circo iz Portugalske, Univerzo Paul-Valéry Montpellier 3 iz Francije, NDM Ateliér iz Češke in Het Stichting Theaterschip iz Nizozemske osredotočilo na tematiko zgodovinsko pomembnih prelomnic 20. stoletja v posameznih državah, ki na tak ali drugačen način zaznamujejo današnji čas in prihodnost mladostnic_kov. V Sloveniji se bodo osredotočili_e na čas razpada Jugoslavije in 90. leta ter razmišljali_e o socialnih, ekonomskih in družbenih posledicah, ki se še vedno močno afirmirajo in vplivajo na življenje mladih danes.
V vsaki državi bodo izbrali_e skupino mladostnikov_ic, ki bodo skupaj s strokovno podporo mentorja_ice raziskovali_e zgodovinske okoliščine, jih prevedli_e v odrski jezik ter v javno prezentacijo in diskusijo z občinstvom. Skupaj z vsemi mednarodnimi udeleženci_kami bodo razmišljali_e o presečiščih evropske in svetovne zgodovine. Predstave, ki bodo nastale, bodo v letu 2023 uprizorjene doma, v letu 2024 pa bodo v okviru mednarodnih festivalov obiskale vsako državo partnerico. Ciljna skupina so mladostniki_ce, srednješolci_ke, s katerimi bodo poskušali_e voditi strukturiran diskurz o zgodovini, ki jih lahko (na)uči o boljši prihodnosti vsake_ga posameznice_ka.
- Ciljna skupina: 16 - 21
- Trajanje projekta: Dvoletno
- Spletna stran projekta: http://glej.si/programi/g2g
- Trajanje aktivnosti: Celoletno
- Lokacija izvajanja projekta: Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana
- Strošek: Brezplačno
-
Glej, kreativni laboratorij / gradnja novega
Gledališče Glej je skupino mladih zaznal kot ključen element soustvarjanja svojih programov in kreiranja svojega dolgoročnega obstoja z aktivnim povezovanjem z mladimi. Umetniški svet Gledališča Glej mlade prepoznava kot relevantne sogovornike_ce in daje enako pomembnost zahtevam, mnenjem in diskusiji, ki jo skozi sodelovanje izkazujejo. Namen projekta je nuditi namensko, neformalno in internacionalno izobraževanje skupini mladih, ki sestavljajo ključno vlogo pri izvedbi in vrednotenju projekta.
Vključevanje mladih vedno razmišljajo skozi odprti poziv in ne avdicije, saj želijo dostopnost in možnost sodelovanja in vključenosti ohraniti zelo odprto in fleksibilno tudi za tiste mlade, ki imajo v svojem življenju manj priložnosti za sodelovanja zaradi kakršnihkoli socialnih ali ekonomskih omejitev. V nekaj generacijah mladostnikov, s katerimi sodelujejo se je tako že izoblikovala manjša skupina predstavnikov mladih, ki je postala "delovna mašinerija" Gleja ter relevanten člen verige, ko gre za programske in vsebinske premisleke smernic mladinskih programov.
- Ciljna skupina: 15 - 35
- Trajanje projekta: Celoletno
- Trajanje aktivnosti: Celoletno
- Lokacija izvajanja projekta: Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana
- Strošek: Brezplačno
-
ŠtudenTeater
ŠtudenTeater je program, ki sta ga Glej in JSKD vpeljala z namenom spodbujanja in razvoja gledališča študentov negledaliških smeri. Avtorske ekipe študentov pod vodstvom profesionalnih gledaliških mentorjev, vendar samostojno, pripravijo avtorske predstave krajšega formata. Vsakoletna avtorska dela študentje predstavijo na istoimenskem festivalu v Gledališču Glej. Najboljše predstave nato uvrstijo v redni program Gledališča Glej, gostujejo pa tudi po festivalih in prizoriščih po Sloveniji.
Predstave ŠtudenTeatra so prejele že vrsto nagrad na mladinskih in ljubiteljskih festivalih.
Na letošnji osmi ediciji festivala ŠtudenTeater se je predstavilo 33 ustvarjalcev_k v sedmih predstavah, ki so jih pod vodstvom mentorjev_ic ustvarjali_e skoraj pol leta.
- Ciljna skupina: 15 - 29
- Trajanje projekta: Od leta 2015
- Spletna stran projekta: http://glej.si/programi/studenteater/
- Trajanje aktivnosti: Celoletno
- Lokacija izvajanja projekta: Gregorčičeva ulica 3, 1000 Ljubljana
- Strošek: 70 evrov (letno)