Kulturni center Marija Vera, Zavod za kulturno dejavnost

Zavod se ukvarja s produkcijo na področju uprizoritvene umetnosti, z neformalnim izobraževanjem, izvedbo delavnic in umetniškim ustvarjanjem. Združuje gledališčnike, pisatelje, glasbenike, profesorje in učitelje, ljubitelje kulture in umetnosti; ljudje ki se zavedajo pomena medkulturnega dialoga, kvalitetne komunikacije in prav tako kvalitetno preživetega prostega časa. Oblikovalci in izvajalci programov so strokovno usposobljeni ljudje z vso zahtevano izobrazbeno stopnjo, humanisti in strokovnjaki s področja gledališča, glasbe in književnosti.

Kulturni projekti in programi ki so jih realizirali in prikazali v letu 2023 so:

  • DRAMSKI STUDIO DUGA (Jskd Etn-2023)
  • PISAVA ZA RAZNOLIKOST (Jskd Etn-2023)
  • IMPRO OPENS SCENA (Jskd Etn-2023)
  • ČRKARSKE PRAVLJIČNE DELAVNICE (Jskd Etn-2023)
  • IN GLEDALIŠČE-Interkulturalno gledališče za mlade (Mol-Lokalne mladinske aktivnosti 2023)
  • INKLUZIVNE DELAVNICE (Ministrstvo za kulturo, Jpr Romi-2023)
  • BRALNE USTVARJALNE DELAVNICE ZA OTROKE (Ministrstvo za kulturo, Jpr Romi-2023)
  • NASTOPALNICE IN JEZIKALNICE – delavnice javnega nastopanja (Ministrstvo za kulturo, Jpr Romi-2023)
  • IGRALSKI STUDIO BIBI (Ministrstvo za kulturo, Jpr Romi-2023)
  • KULTURNI ZEKO (v sodelovanju z Zavodom Burja)
  • ROB UMETNOSTI ( v sodelovanju z RD Romano Veseli
  • RAZOČARANA GOSPODINJA PRI SEKSOLOGU, gledališka predstava (v sodelovanju z Zavodom Zimske urice)

Dejavnosti Kulturnega centra Marija Vera: Umetniško uprizarjanje (spremljajoče dejavnosti za umetniško uprizarjanje), umetniško ustvarjanje, razvoj kulture in kulturnega izobraževanja, medkulturni dialog, delovanje na področju romske umetnosti (različne gledališke, bralne, literarne, lutkovne delavnice za romske otroke), mladinske aktivnosti za mlade iz različnih etničnih manjšin, izmenjava prakse s partnerskimi organizacijami, povezovanje med institucijami in družbenimi sektorji, usklajevanje, oblikovanje in zastopanje stališč in politike na področju kulture in umetnosti in s kulturo povezanimi dejavnostmi z namenom varovanja skupnih interesov članov v razmerju do pristojnih državnih organov, institucij in organizacij, organiziranje in izvajanje projektov, organiziranje strokovnih srečanj na področju kulture in umetnosti s poudarkom na medkulturni dialog, navezovanje, vzdrževanje in organiziranje izmenjave informacij, izkušenj in znanja z mednarodnimi organizacijami in institucijami in zastopanje stališč članov v odnosu do mednarodnih organizacij.

  • DAH TEATER-učenje mladih skozi umetnost

    Skrb za mlade z manj priložnostmi v družbi je proces reaktivacije, s katero bodo aktivirali tako sebe kot druge, našli igrivost, sprostitev, odprtost, se opogumili, izrazili svoje vrednote, iskali nove vire navdiha, slišali svoje zgodbe, vzpostavili dialog, naučili sprejemati sami sebe, izražati in poimenovati čustva ter spoznali moč kreativnega ustvarjanja. Njihov projekt s svojim programom ponuja mladim učenje skozi umetnost, pridobivanje novih znanj in kompetenc ter krepi njihove socialne veščine.

    Sodobna družba se spreminja in mladi morajo skladno s tem nenehno razvijati svoje potenciale, krepiti vire svojih moči in razvijati ključne kompetence. Ob enem pa ne smejo pozabiti na to, da se morajo v življenju predvsem zabavati, pa najsi bo to ob delu ali v prostem času.

    V projekt bodo vključili 60 MLADIH Z MANJ PRILOŽNOSTMI, ki prihajajo iz partnerskih organizacij srbske, bošnjaške, črnogorske in hrvaške skupnosti Ljubljane. Dobrodošli bodo tudi ostali mladi, ki se jim bodo priključili. Sodelovanje v aktivnostih bo brezplačno za vse udeležence projekta. Vstop na zaključno predstavo Dah teatra, ki ga bodo prikazali ob zaključku projekta, bo prost. Organizirali bodo tudi tri odprte delavnice v lokalnem okolju sodelujočih organizacij.

    V projekt BODO VKLJUČILI TUDI 6 PROSTOVOLJCEV, ki prihajajo iz sodelujočih partnerskih organizacij, ki se bodo istočasno usposabljali za samostojno delo z mladimi. Njihova želja je, da bi še naprej delovali uspešno pri svojih organizacijah kakor tudi v svojem lokalnem okolju ter delovali uspešno na določenih področjih.

    Naučili se bodo oblikovati lastne vrednote in stališča, olajšati odnose, zgraditi občutek pripadnosti skupnosti in odpirati dvosmerne mostove uspešnih integracij z večinsko družbo. Glavna poudarka sta JAVNO NASTOPANJE IN KOMUNIKACIJA. Preko ustvarjalnega giba in improvizacijskih tehnik bodo udeleženci izboljšali kompetence in s tem tudi povečali svoje možnosti ter našli motivacijo za nadaljnji razvoj. Delavnice se bodo izvajale po metodah mladinskega dela in učenja in se nanašajo na usposabljanje ZA JAVNO NASTOPANJE IN KOMUNIKACIJO. S programom se bodo istočasno osredotočili na ostale cilje: na dostop mladih do trga delovne sile in povečanja zaposljivosti, na zdrav in aktiven način življenja, na spodbujanje ustvarjalnosti. Aktivnosti se bodo izvajale v njihovem prostem času. Vsi izvajalci projekta imajo ustrezno izobrazbo in veščine. Vse aktivnosti bodo za vse udeležence popolnoma brezplačne.

    • Ciljna skupina: 15 - 29
    • Trajanje projekta: 1. 2. 2024 - 30. 10. 2024
    • Trajanje aktivnosti: Popoldan, Enkratno, Vikend
    • Lokacija izvajanja projekta: Ob železnici 14, Ljubljana
    • Četrtna skupnost: Bežigrad
    • Strošek: Brezplačno