Starosti prijazna Ljubljana
Mestna občina Ljubljana je v začetku leta 2011 postala članica Globalne mreže starosti prijaznih mest Svetovne zdravstvene organizacije (SZO), katere poudarek je na prizadevanju za ustvarjanje urbanih okolij, ki spodbujajo zdravo in aktivno staranje.
S tem je Ljubljana kot prvo mesto oziroma občina v Sloveniji pristopila k programu Starosti prijazna mesta. Konec septembra 2011 je Mestna občina Ljubljana podpisala prvo Dublinsko deklaracijo starosti prijaznih mest, leta 2013 pa še drugo, bolj evropsko naravnano.
Članstvo v Globalni mreži Starosti prijaznih mest med drugim predvideva izdelavo akcijskega načrta in spremljanje njegovih ukrepov. Mestna občina Ljubljana je pripravila že tri akcijske načrte: prvi Akcijski načrt "Starosti prijazna Ljubljana" za obdobje od 2013 do 2015 je bil sprejet marca 2013, Akcijski načrt "Starosti prijazna Ljubljana" za obdobje od 2016 do 2020 je bil sprejet maja 2016, konec leta 2021 pa je Mestni svet MOL sprejel petletni načrt ukrepov "Ljubljana. Dostopna vsem, za mesto, dostopno osebam z oviranostmi in starejšim." za obdobje od 2021 do 2025.
Zaradi podobnosti potreb dveh ranljivih skupin ter posledično podvajanja nekaterih ukrepov v dveh akcijskih načrtih, smo akcijska načrta iz dveh področij smiselno združili v enovit občinski načrt ukrepov "Ljubljana. Dostopna vsem, za mesto, dostopno osebam z oviranostmi in starejšim.", ki naslavlja potrebe starejših in oseb z oviranostmi oziroma je poudarek na dostopnosti mesta za vse. V dokumentu v glavnem nadaljujemo s strukturo dosedanjih akcijskih načrtov. Redne naloge in aktivnosti ter dodatne ukrepe MOL smo razvrstili pod šest ključnih ciljev. Bogat nabor rednih nalog in aktivnosti MOL, ki neposredno ali posredno prispevajo k nenehnemu izboljševanju dostopnosti Ljubljane, smo oblikovali v skupno 43 točk. Dodatni ukrepi MOL – skupaj jih je 22 – so pod posameznimi cilji predstavljeni v preglednicah, z opredeljenimi aktivnostmi, kazalniki, rokom izvedbe in nosilci.
Zagotavljanje dostopnosti je sicer vpeto v vsa področja delovanja MOL, še posebej v področja urejanja prostora, razvoja prometne infrastrukture, zagotavljanja javnih prevozov ter družbenih dejavnosti, kot so izobraževanje, kultura, šport, socialno varstvo in zdravje. Načrt ukrepov tako pomeni nadaljevanje prizadevanj za izboljšanje dostopnosti Ljubljane osebam z oviranostmi in starejšim.