Kateri krožni izziv bi izbrali?

Predstavljamo vam nekaj zanimivih krožnih izzivov, ki jih lahko preizkusite doma ali na delovnem mestu.
Njihov namen je spoznavanje in preizkušanje kakovostnih krožnih praks na področju mobilnosti, nakupovanja, prehrane in vsakodnevnega življenja. A za to, da bi bili lahko uspešni, mora vsak od nas prepoznati, da so trajnostne, krožne izbire dosegljive, izvedljive in tudi konkurenčne.

Krožne izzive za sodelavke in sodelavce večkrat organiziramo tudi na Mestni občini Ljubljana, saj menimo, da lahko na ta način enostavno in družbeno odgovorno utrdimo svoje krožno razmišljanje, spremenimo svoje navade in sprejemanje odločitev vsakdanjega življenja prilagodimo tako, da smo pri tem karseda prijazni do okolja.

1. Krožni izziv: kolesarjenje na delovno mesto

kolesa

Kolesarjenje na delovno mesto je trajnostna aktivnost, ki poveča telesno pripravljenost, pozitivno vpliva na okolje, na denarnico in tudi na naše razpoloženje. Družinske člane ali sodelavke in sodelavce lahko za kolesarjenje na delovno mesto spodbudite tako, da zanje pripravite preprosto nalogo: v nekem časovnem obdobju naj vsak beleži in poroča svoje prevožene kolesarske kilometre (na voljo so različne enostavne spletne aplikacije). Predlagamo, da tisti, ki na koncu izziva zberejo največ prevoženih kilometrov, prejmejo nagrado. Kakšno? Na primer kolesarsko tlačilko, da bodo zračnice vedno primerno »napumpane« in pripravljene za vožnjo. Ali pa nepremočljivo prevleko za kolesarski sedež, da malce slabše vreme ne bo več izgovor za to, da bi kolesarjenje v službo preskočili in zamenjali za kakšen manj trajnosten prevoz.
Izziv je preprost, enostaven in sodelujoče v hipu trdno poveže - boste videli, kako hitro se bodo nabirali prevoženi kolesarski kilometri in kako dobre volje bodo zaposleni!

2. Krožni izziv: okolju prijazno obdarovanje

doma narejeni izdelki

V prazničnih dneh konec leta ponavadi radi rečemo, da bo naslednje leto zares drugačno, mi pa povsem spremenjeni. Da ne bo ostalo le pri besedah, predlagamo, da s spreminjanem navad začnete že pri obdarovanju. Vedno se je dobro opomniti, da sta najdragocenejši stvari, ki ju lahko podarite drug drugemu vaš čas in pozornost, pri fizičnih darilih pa je najbolje razmišljati trajnostno.
Svoje družinske člane in sodelavke ter sodelavce lahko vzpodbudite k alternativnim darilom, kot so članarine ali tečaji v različnih kulturnih, športnih in dobrodelnih ustanovah ali pa se namesto kupovanja daril dogovorite za opravljanje nekaj ur prostovoljskega dela.
Znotraj družinskega ali službenega kroga lahko zbirate ideje za darila, ki so trajnostna, reciklirana in okolju prijaznejša. Še ena zamisel pa je, da pripravite delavnico na temo izdelovanja daril iz odpadnih materialov. Tako bodo na svoje prišli tudi tisti, ki si praznikov brez fizičnih daril (še) ne morejo predstavljati.

3. Krožni izziv: izmenjava še uporabnih predmetov

Izmenjevalnica reči v stavbi Kresije

V delovnem okolju lahko organizirate izmenjavo še uporabnih predmetov - v vašem oddelku ali odseku lahko vzpostavite in postanete skrbnik t.i. izmenjevalnice še uporabnih reči (navodila so na voljo tukaj). Gre za še eno krožno prakso, s katero se povečuje učinkovitost rabe virov in zmanjšuje nastajanje odpadkov. Na Mestni občini Ljubljana smo v letu 2020 vzpostavili prvo izmenjevalnico reči, ki sta ji sledili še dve, naš cilj pa je, da jih v prihodnjih letih v veliki mestni družini skupaj vzpostavimo kar 30. Izmenjevalnica reči lahko zelo dobro zaživi tudi v širšem družinskem krogu ali pa kar med sosedi, v skupnem prostoru bloka!

4. Krožni izziv: krožne prakse opremljanja delovnega kotička ali doma

upciklirano pohištvo

Ali poznate kakšno sodelavko ali sodelavca, ki sta svoji pisarni ali kotičke v domačem okolju že opremila na trajnosten in krožen način? Prosite jih, da vam pošljejo fotografije predmetov v službi ali doma, ki so jim tako ali drugače že vdahnili novo življenje. Izberite predloge in jih delite z ostalimi zaposlenimi, najboljše prenovljene ideje pa lahko nagradite s trajnostno nagrado (na primer darilni bon za Center ponovne uporabe). Trud se vedno izplača!
Izziv lahko služi kot navdih tudi za tiste, ki izkušenj s tovrstnimi projekti še nimajo: pomembno je, da na delovnem mestu vsi postanemo pozorni in za opremljanje svojega delovnega prostora, pisarne ali doma ne nakupujemo novih stvari. Sodelavke in sodelavce lahko tako vzpodbudite, da se pozanimajo pri vzdrževalcih ali sodelavcih na drugih oddelkih in poiščejo, če so morda kje kakšni kosi pohištva, ki samevajo, ali pa popravijo stole in mize oziroma jih predelajo v kaj drugega. V Ljubljani odličen primer te krožne prakse predstavlja del notranje opreme ljubljanskega regijskega centra za ravnanje z odpadki (RCERO), ki je narejen iz odpadnih predmetov in materialov (čakalnica, pisarna, jedilnica).

5. Krožni izziv: zmanjševanje količine zavržene hrane

zabojček z jabolki

Znano je, da se danes zavrže kar eno tretjino proizvedene hrane. Poleg socialnega in finančnega vidika je zavržena hrana tudi velik okoljski problem, saj se na ta način izgubljajo dragoceni viri, čezmerno izrablja prst in voda, količine metana ob razkroju pa močno vplivajo na podnebne spremembe.
Še en predlog za krožni izziv na delovnem mestu je lahko uvedba lesenega zabojčka za izmenjavo presežne hrane.
Sodelavke in sodelavce, ki radi kuhajo, lahko prosite tudi, da vam pošljejo recepte jedi, pripravljene iz lokalno pridelane sezonske zelenjave. Trud (tokrat kuharski) naj bo ponovno nagrajen! Med vsemi prejetimi recepti lahko izžrebate nagrajence, ki prejmejo kakšno lokalno pridelano dobroto ali voden ogled po ljubljanski »Čebelji poti« (tudi čebele igrajo namreč pomembno vlogo pri zagotavljanju trajnostnega razvoja). Izziv lahko po potrebi prilagodite in organizirate tudi v domačem okolju.

6. Krožni izziv: upoštevanje načel krožnega gospodarstva v delovnem okolju - ponovna uporaba tekstila

udeleženke šiviljskega tečaja

Globalna tekstilna industrija letno proizvede kar 150 milijard kosov oblačil in ustvari 93 milijonov ton odpadkov, a samo 1 % vsega tekstila, ki ga uporabimo za oblačila, se reciklira.
Za družinske člane, prijatelje ali sodelavke in sodelavce na delovnem mestu lahko organizirate šiviljski tečaj. Sodelujoči bodo tako dobro spoznali osnove dela s šivalnim strojem in se naučili sami prišiti gumb, zarobiti rob krila in se seznanili z različnimi možnostmi predelave odsluženega tekstila.

7. krožni izziv - Podarite si čas

V hitrem tempu življenja nam pogosto zmanjka časa zase in naše najbližje. Prosti čas nam omogoča, da se zabavamo, sprostimo, naučimo novih stvari in predvsem naberemo moči za lažje spopadanje z vsakodnevnimi obveznostmi. Privoščite si obisk lokalnega muzeja ali razstave, kjer boste izvedeli več o bogati zgodovini vašega kraja. Priporočamo tudi obisk lokalne knjižnice in prebiranje katere od številnih zanimivih knjig.