Osebe s težavami v duševnem zdravju

V stiski nismo sami

Duševno zdravje ne bi smelo biti zgolj breme posameznika. Zato je prav, da o svojih občutkih spregovorimo na glas. 

Oktober - mesec duševnega zdravja 

Oktober je mesec duševnega zdravja, v okviru katerega posebno pozornost namenjamo ozaveščanju o različnih težavah v duševnem zdravju, s čimer želimo prispevati k zmanjšanju stigmatizacije na tem področju. Na Mestni občini Ljubljana že drugo leto zapored izvajamo s kampanjo Tudi junakinje in junaki včasih poiščejo pomoč.
S kampanjo sporočamo, da v stiski nihče ne sme ostati sam, saj so na voljo različne oblike pomoči, ki jo s pomočjo Mestne občine Ljubljana izvajajo nevladne organizacije. Na Mestni občini Ljubljana med drugim sofinanciramo dnevne centre, svetovalnice in skupine za samopomoč in s tem omogočamo organizacijo raznih delavnic in tečajev, strokovno psihosocialno svetovanje, spremstvo in zagovorništvo uporabnikov programov, informiranje uporabnikov o pravicah iz naslova zakonodaje, organizacijo taborov. Za to področje namenjamo približno 330.000 evrov na leto.

Novi prostori Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov

V okviru obeleževanja meseca duševnega zdravja bo Zdravstveni dom Ljubljana jutri, 8. oktobra 2024, na Trgu mladinskih delovnih brigad 7 odprl nove, sodobne prostore Centra za duševno zdravje otrok in mladostnikov, kjer zdaj na enem mestu izvajajo storitve, ki so doslej potekale v različnih enotah Zdravstvenega doma Ljubljana. To omogoča še boljšo oskrbo mladih pacientov, saj takšne timske obravnave med drugim vzamejo manj časa, so bolj učinkovite in osebne.

Zvočne oddaje (podcasti)

V okviru kampanje Tudi junakinje in junaki včasih potrebujejo pomoč vas tudi letos vabimo k spremljanju zvočnih oddaj, v središču katerih bo skrb za duševno zdravje ter pogovori z junakinjami in junaki, ki so prek izkušenj ali strokovno povezani s tem področjem.
Začeli smo 6. oktobra 2024 s podcastom Vide Igličar Vse je v redu.

Nadaljevali smo 10. oktobra z podcastom Umetnost lenarjenja, ki ga vodi David Zupančič.

20. oktobra je sledila Brstologija s Kajo Strniša

Cikel je konec oktobra zaključila Nina Gaspari s podcastom Lovim ravnotežje. 

Lovim ravnotežje 2023

Še vedno si lahko ogledate serijo podcastov Lovim ravnotežje, ki smo jih v okviru kampanje Tudi junakinje in junaki včasih poiščejo pomoč, pripravili leta 2023 skupaj z Nino Gaspari. 

Prva epizoda

V prvi epizodi je Nina klepetala z Niko Erčulj, ustvarjalko vsebin in vplivnico, ter Nušo Klepec, magistro psihologije, svetovalko in strokovno delavko, ki prihaja iz nevladne organizacije LOGOUT – Centra pomoči pri prekomerni uporabi interneta.

Druga epizoda

V drugi epizodi je Nina gostila Saro Isaković, olimpijsko podprvakinjo v plavanju, diplomirano psihologinjo in predavateljico, ter dr. Andrejo Mikuž, specialistko klinične psihologije v Centru za duševno zdravje otrok in mladostnikov Zdravstvenega doma Ljubljana. 

Tretja epizoda

Gosta zadnjega podcasta sta bila Marketa Ferlan Istinič, vodja oddelka za upravljanje nacionalnega programa duševnega zdravja, program MIRA, NIJZ, in dr. David Zupančič, specializant infektologije, pisatelj in avtor knjig Življenje v sivi coni in Znanost mirnega življenja.